Niewątpliwie coraz większą popularnością wśród osób chętnych na dużą dawkę emocji cieszą się skoki w tandemie. Na czym dokładnie polegają? Jak wygląda ich przebieg? Czy każdy może je wykonywać? Co jeszcze warto wiedzieć na temat skoków a tandemie?
Skok w tandemie – czym jest?
Już sama nazwa wskazuje najważniejszą cechę skoków w tandemie – ich wykonanie dotyczy dwóch osób. Najczęściej jest to zawodowy instruktor, do którego dołącza uczestnik chętny na przygodę i dawkę adrenaliny. Co ważne, na skok może pozwolić sobie niemal każdy. Ponieważ odbywa się on przy udziale doświadczonego profesjonalisty, druga osoba nie musi posiadać w tym zakresie wiedzy ani umiejętności. Wystarczy jedynie krótkie przeszkolenie z elementarnych kwestii bezpieczeństwa tuż przed samym skokiem.
Dziś odbycie skoku w tandemie nie jest więc jakimkolwiek problemem. Dostępność tej niewątpliwej atrakcji jest duża, a koszt nie przekracza kilkuset złotych. Wrażenia są za to tak wielkie i niezapomniane, że chętnych na taką przygodę wciąż przybywa. To również interesujący pomysł na zrobienie podarunku komuś znajomemu.
Jak odbywa się skok w tandemie?
Skoki w tandemie przebiegają wedle ściśle określonych zasad. Zwykle wykonuje się je z pokładu samolotowego, a wysokość wynosi wówczas około 4000, czasem 3000 metrów. Początkowy etap wyskoku to lot bez otwierania spadochronu. Trwa on około 60 sekund, a prędkość spadania dobiega do kilkuset km/h. Większość uczestników skoków w tandemie twierdzi, że to moment dający największą dawkę wrażeń.
Druga część skoku odbywa się już przy otwartym spadochronie i trwa o wiele dłużej – około kilku minut, w trakcie których można nie tylko przeżywać emocje, ale często także przez moment sterować lotem. Podczas lądowania nie należy obawiać się niczego – przebiega to w pełni bezpiecznie i nie wywołuje żadnych negatywnych odczuć ani nie powoduje urazów.
Zdrowie i przeciwwskazania
Z założenia na skoki w tandemie może zdecydować się niemal każda osoba, niezależnie od wieku. Oczywiście muszą być spełnione określone normy, choćby odnośnie stanu zdrowia i sprawności uczestnika. Pasażer lecący z instruktorem powinien mieć również odpowiedni wzrost (nie mniejszy niż 1,2 m) i wagę (poniżej 120 kg).
Skoków w tandemie nie zaleca się również osobom z chorym kręgosłupem, zaburzeniami lękowymi, padaczką, osteoporozą, problemami oddechowymi, sercowymi czy zbyt wysokim ciśnieniem. Przeciwwskazania dotyczą również warunków pogodowych. Skoków nie należy wykonywać podczas deszczu czy silnego wiatru.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy