Skip to content Skip to footer

6 zalet suszenia owoców i warzyw

Suszenie owoców oraz warzyw jest znane od tysięcy lat. Niemal każda gospodyni posiada w swojej kuchni te drogocenne przyprawy i przekąski, które dostarczają nie tylko wyjątkowych walorów smakowych, ale także wiele cennych składników odżywczych. Oto 6 największych zalet suszenia owoców i warzyw:

1. Długi termin przydatności: susz warzny i owocowy można przechowywać nawet kilka lat, bez obaw o jego zepsucie. Mała ilość wody nie sprzyja namnażaniu się bakterii i rozwojowi pleśni oraz grzybów. Dzięki temu nawet zimą można cieszyć się zdrowymi warzywami i owocami w kuchni.

2. Mała ilość zajmowanego miejsca – gotowy susz warzywny to nic innego, jak starte, wysuszone w piekarniku lub specjalnej suszarce np. marchew, seler lub cebula. Nie tylko warzywa, ale także owoce po wysuszeniu zmniejszają swoją objętość zwykle ponad trzykrotnie, w zależności od tego ile wody w sobie posiadają. Sprawia to, że zajmują one zdecydowanie miej miejsca, niż gdybyśmy zdecydowali się np. na mrożenie.

3. Zachowanie składników odżywczych – suszenie warzyw i owoców pozwala na zachowanie dużej ilości witamin, a także mikro- i makroelementów, które są wypłukiwane i odparowane podczas gotowania przetworów. Temperatura suszenia jest na tyle niska, by nie niszczyć naturalnej struktury tychże składników.

4. Skoncentrowany smak – susz warzny ma bardzo skoncentrowany smak. Dodając już parę łyżeczek do zupy, zdecydowanie czujemy jego aromat. Zwłaszcza, kiedy susz z marchwi, pietruszki i selera, wzbogacimy dodatkowo ziołami, takimi jak np. lubczyk.

5. Oszczędność ceny – suszone owoce dostępne w sklepie są droższe od tych, które możemy kupić na surowo w sezonie. Jest to opłacalne, zwłaszcza kiedy mamy dostęp do warzyw i owoców z własnego ogródka. Ponadto, te dostępne w sklepie, często są „przyprawiane” różnego rodzaju chemicznymi konserwantami oraz dodatkami smakowymi.

6. Wszechstronność wykorzystania – suszone warzywa i owoce mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je spożywać w formie przekąski na surowo lub jako dodatek kulinarny do wszelkiego rodzaju potraw. Danie, którego skład opiera się głównie na suszonych owocach to dość popularna na święta zupa z suszu. Podawana z kluskami lanymi jest doskonała na dwudaniowe obiady. Powszechnie znany jest również kompot z suszu, który można dodatkowo przyprawić goździkami i cynamonem