Skip to content Skip to footer

Aby woda znowu była przejrzysta

Na ogół bakterie uważamy za przyczynę całego zła występującego na świecie. W końcu są one odpowiedzialne za choroby, zakażenia, fermentację żywności i wiele innych niekorzystnych zjawisk. Okazuje się jednak, że to dzięki nim życie jest o wiele łatwiejsze. Przykład? Chociażby przydomowe szamba, czyli siedlisko wszelkich nieczystości i przykrych zapachów, które omija się szerokim łukiem. Po zastosowaniu biopreparatów zapachy znikają, a pojemnik w naturalny sposób się oczyszcza.

Drobnoustroje wszystko usuną

Preparaty biologiczne zaczęły być stosowane na szeroką skalę dopiero kilkanaście lat temu. Wcześniej miały wielu przeciwników, których dopiero przekonały wyniki badań świadczące o bezpieczeństwie ich stosowania. Zawierając różne mikroorganizmy oraz specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii w znaczący sposób pomagają niwelować nieprzyjemny zapach, a także nadają się do oczyszczania ścieków w przydomowych oczyszczalniach. Coraz częściej są także używane w miejskiej kanalizacji, a także w osadnikach gnilnych i studzienkach. Organizmy działają przez rozkład fekaliów, białka, skrobi, tłuszczów, a także papieru i detergentów, dlatego jest to najbardziej skuteczny naturalny sposób oczyszczania.

Kiedy oczko wodne zaczyna przypominać ścieki

Do rodziny biopreparatów zaliczają się także substancje stosowane przy dbaniu o ogrodowe oczka wodne. Biopreparaty są naturalnymi i ekologicznymi substancjami zawierającymi mikroorganizmy saprofityczne odpowiedzialne za usuwanie osadów, a przez to zapewnienie przejrzystości wodzie. Po ich zastosowaniu rozwój glonów jest ograniczony, co w konsekwencji zapobiega nadmiernemu zarastaniu powierzchni zbiornika. Dzięki temu, że biopreparaty nie są chemicznie skomponowanymi truciznami można je stosować nawet wtedy, gdy w oczkach są rybki i inne stworzenia wodne. Środek jest nietoksyczny i bezpieczny dla ludzi, a także przyjazny dla środowiska.

Posiadanie oczka wodnego daje mnóstwo radości i dodaje ogrodowi niewątpliwie dużo uroku. Niestety gromadzące się osady organiczne powodują zmętnienie wody, a zarastające powierzchnię glony, odbierają oczku całe piękno. Nawet najbardziej wymyślna instalacja będzie wyglądać na nieestetyczną, gdy po jakimś czasie jedynym odbijającym się elementem będzie zielony szlam. Aby zapobiec takiem efektom ubocznym upływającego czasu trzeba regularnie używać biopreparatów. Najlepiej skorzystać z oferty renomowanych firm, dla których zdrowie klienta oraz dbałość o środowisko są głównymi założeniami prowadzenia interesu.

Źródło tekstu: http://sklepekozet.pl/pl/c/Przydomowe-i-ekologiczne-oczyszczalnie/2