Skip to content Skip to footer

Skok w tandemie, czyli pierwsze koty za płoty

Chciałbyś rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem, ale póki co boisz się jeszcze zupełnie samodzielnego skakania? To oznacza, że skoki w tandemie będą dla ciebie rozwiązaniem idealnym. Najpierw spróbuj zająć się nimi, by dopiero z czasem przejść na wyższy poziom wtajemniczenia i skakać już zupełnie samodzielnie.

Jak to działa?

Skoki tandemowe są najlepszą opcją dla tych, którzy właśnie nie mają jeszcze żadnego doświadczenia z podobnymi aktywnościami. Dla tych, którzy chcieliby po raz pierwszy w życiu skoczyć ze spadochronem i przekonać się, jak to w ogóle jest, ale wolą zapewnić sobie dodatkowe wsparcie ze strony instruktora.

Bo skacząc w tandemie, skaczesz po prostu w asyście instruktora. To on przejmuje kontrolę nad przebiegiem waszego lotu, wybiera moment na otwarcie spadochronu i ogólnie rzecz biorąc, dba o twoje bezpieczeństwo.

Jak się przygotować?

Nawet skok tandemowy każdorazowo musi zostać poprzedzony niezbędnym (aczkolwiek dość krótkim) szkoleniem. Skoncentruje się ono w głównej mierze na omówieniu pewnych kwestii teoretycznych. Na tym szkoleniu dowiesz się, jak masz się zachowywać już w trakcie lotu, jak powinieneś ustawić swoje ciało oraz co masz zrobić, gdy już znajdziesz się na ziemi lub zaczniesz się do niej zbliżać.

Instruktorzy przeprowadzający szkolenia zazwyczaj chętnie też dzielą się z kursantami różnymi ciekawostkami na temat skoków tandemowych. Opowiadają o niezwykłych faktach na temat lotów. Odpowiadają też na pytania kursantów, więc jeśli tylko coś będzie cię nurtować, od razu po części głównej szkolenia będziesz mógł o to zapytać.

Dlaczego właśnie skoki tandemowe?

Powód jest prosty. Bo są one znacznie łatwiejsze od skoków samodzielnych, a przy tym mogą dostarczyć naprawdę zbliżonych wrażeń. Nie należy zresztą od razu porywać się z motyką na słońce. Jeżeli twoje dotychczasowe doświadczenia ze spadochroniarstwem są zerowe, powinieneś zacząć je zdobywać na spokojnie, właśnie od skoków w tandemie.

Skok tandemowy nie jest też aż tak wymagający jak skok samodzielny, bo możesz go odbyć nawet przy kiepskiej kondycji fizycznej. Twoja forma nie będzie mieć tu żadnego znaczenia. W żadnym wypadku nie trzeba być super sportowcem, by taki skok tandemowy odbyć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.