Coraz częściej słyszy się o budowaniu domów energooszczędnych i o tym, jak bardzo ekonomiczna jest ich eksploatacja. Jednak cechujące każdy dom energooszczędny koszty budowy często odrzucają inwestorów. Oczywiście, inwestycja szybko się zwraca, jednak nie zmienia to faktu, że nie każdy może sobie pozwolić na wyłożenie takiej sumy. Ile dokładnie kosztuje budowa domów energooszczędnych?
Cena projektu domu
Po zdobyciu odpowiedniej pod zabudowę działki, trzeba koniecznie udać się do profesjonalnych architektów i zamówić projekt domu energooszczędnego. Projekty te zwykle wymagają uwzględnienia najmniejszych, nawet niepozornych detali, a także dokładnego rozplanowania kształtu i wnętrza budynku. Dlatego ich cena jest wygórowana – koszt takiego projektu to około 3000-5000 złotych, w zależności od szczegółów zamówienia. Jednak jest to wydatek konieczny, ponieważ jeden błąd ekipy budowlanej może doprowadzić do tego, że dom nie dostanie certyfikatu energooszczędności.
Dom energooszczędny koszt budowy
Aby dom mógł być zgodny z obowiązującymi przepisami, konieczne jest użycie najwyższej jakości materiałów budowlanych, jak i wielu innowacyjnych rozwiązań. Oczywiście wiąże się to z wieloma wydatkami, a wszystkie warstwy izolacyjne, instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii, a nawet ich profesjonalny montaż będą ponadprzeciętnie drogie. Szacuje się, że koszt budowy jednorodzinnego domu energooszczędnego to ponad 400 000 złotych, bez wykańczania budynku.
Specjalne okna
Budowa domów energooszczędnych wymaga również montażu ciepłych, dobrze ogrzewanych przez słońce okien. Ze względu na swoje wysokie parametry są one ponadprzeciętnie drogie, a nieodpowiednio wykonany montaż może wymagać wymiany i dodatkowych wydatków. Jeden metr kwadratowy, nadającego się do domu energooszczędnego, dobrego okna kosztuje zazwyczaj około 600 złotych, a w tego typu budynku musi znajdować się ich naprawdę wiele.
Dofinansowanie na budowę domów energooszczędnych
Choć stawianie budynków energooszczędnych wiąże się z wysokimi wydatkami, inwestor może ubiegać się o dofinansowanie, które chociaż trochę odciąży jego budżet. Jednak wysokość tego dofinansowania to 30 000 złotych, co jest niewielką kwotą w porównaniu do kosztu budowy całego domu.