Skip to content Skip to footer

Audyt efektywności energetycznej – opłacalny?

Audyty efektywności energetycznej powinno przeprowadzać się co jakiś czas. Pozwalają one bowiem na identyfikację nadmiernych strat energii, a także dzięki nim można bez żadnego problemu zminimalizować rachunki za prąd. Jak widać, takie badania mają naprawdę sporo zalet. Nic więc dziwnego, że od kilku lat cieszą się ogromną popularnością.

Audyt, który przyniesie wiele zalet

Termin audyt energetyczny jest powszechnie używany do tego, aby opisać spektrum badań. Dzięki takiemu audytowi można na przykład wykonać bardzo szybki przegląd danego obiektu oraz zanalizować środki efektywności energetycznej. Od jakiegoś czasu audyt tego typu jest wymagany, aby określić najbardziej wydajne możliwości lub środki oszczędzania energii. Nie da się ukryć, że audyt można podzielić na kilka kategorii. Wyróżnić można na przykład audyty energetyczne przedsiębiorstw. Są one obowiązkowe od jakiegoś czasu dla dużych przedsiębiorstw i warto o tym pamiętać. Na czym polegają? Celem takiego audytu jest to, aby każdy pracownik uzyskał odpowiednią wiedzę o zużyciu energii w budynku, w którym pracuje. Oprócz tego, ważne jest to, żeby określić, w jaki sposób i w jakiej ilości jest możliwe uzyskanie opłacalnej oszczędności energii.

Rodzaje audytów efektywności energetycznej

Kolejnym rodzajem audytu tego typu jest audyt efektywności energetycznej na potrzeby pozyskania świadectw efektywności energetycznej. Jest on niezwykle potrzebny, aby otrzymać biały certyfikat. Ma on na celu ocenienie stanu technicznego oraz zanalizować zużycie energii przez dany obiekt. Audyty przedwdrożeniowe również cieszą się ogromną popularnością, ponieważ mają na celu przygotowanie do opracowania systemu informatycznego, który będzie monitorował efektywność energetyczną. Audyty efektywności energetycznej mają więc wiele możliwości – co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla wielu osób. Audyt na poziomie inwestycyjnym wymaga szczegółowej analizy kapitałochłonnych modyfikacji. Przeprowadzając takie badanie trzeba skupić się na tym, aby były one przeprowadzone w prawidłowy sposób. Jest to naprawdę bardzo ważne.

Jak widać, audyt efektywności energetycznej ma na celu obniżenie kosztów zużycia energii. Badania należy przeprowadzać regularnie.