Skip to content Skip to footer

Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw – najważniejsze informacje

Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw to dla części firm obowiązek. Dla jakich konkretniej? Czy taki audyt należy rozważać tylko i wyłącznie jako obowiązek? Czy wiąże się z nim coś jeszcze? Poniżej odpowiemy na te pytania…

Czym jest audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw i kogo on dotyczy?

Na początek warto powiedzieć, co to w ogóle jest ten audyt. Otóż generalnie rzecz ujmując jest to kontrola zużycia prądu oraz zasadniczo energii w danym przedsiębiorstwie, jednak nie tylko. Wynikiem dobrze wykonanego audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest także specjalny raport, w którym jest dokładnie określone co i jak zużywa prąd i w jaki sposób można by poprawić taką efektywność zużycia. Co ciekawe, podane wskazówki pomagają zredukować zużycie nawet o ponad 20 %.

Trzeba także podkreślić, że w zasadzie to zobowiązane do wykonania takich audytów są jedynie większe przedsiębiorstwa. Co to oznacza? Otóż audyty efektywności energetycznej dotyczą firm, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników, mają obroty roczne większe niż 50 mln euro albo też aktywa wyższe niż 43 mln euro. Wówczas taką ekspertyzę trzeba wykonać raz na cztery lata.

Warto jednak zaznaczyć, że naprawdę opłaca się wykonywać takie audyty efektywności energetycznej również i mniejszym przedsiębiorcom.

Zalety audytów efektywności energetycznej

Jak już zostało to wspomniane wcześniej, takie audyty umożliwiają wykonanie naprawdę całkiem sporych oszczędności. To jednak zdecydowanie nie wszystko. Tego typu ekspertyzy umożliwiają albo generalnie ułatwiają zdobycie bardzo wielu przeróżnych dofinansowań czy też kredytów albo pożyczek. Co więcej, umacniają one dość znacząco pozycję firmy na rynku.

Warto również podkreślić, że tak zasadniczo to audyty efektywności energetycznej również naprawdę pomagają nam odkryć to, co możemy zmienić w przedsiębiorstwie a pracownikom pomagają wyrobić pozytywne nawyki.

Dodatkowo, jako firma dbamy wówczas o środowisko, co jest dzisiaj naprawdę istotne i to nie tylko z uwagi na fakt, że nasza planeta tego potrzebuje. Ważne jest to również, że firmy dbające o środowisko są nieporównywalnie lepiej postrzegane przez społeczeństwo, w tym potencjalnych klientów. Co oczywiście stanowi całkiem dobrą zapowiedź sukcesu.

Słowem, warto zadbać o przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej.