Skip to content Skip to footer

Choroby żył to poważna sprawa – flebologia je leczy

Flebologia to dziedzina, która staje się coraz bardziej znana. Nic dziwnego – choroby żył dotykają ludzi w różnym wieku i mogą znacznie obniżyć jakość życia. Co oferują kliniki flebologii? Jakie są metody zapobiegania rozwojowi patologii układu naczyniowego?

Choroba cywilizacyjna, którą można złagodzić. Jak dbać o kondycję żył?

Z żylakami, pajączkami i obrzękami nóg boryka się wiele osób. Niestety znaczne grono ignoruje nieprzyjemne objawy i zwleka z wizytą u specjalisty, pojawiając się u lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby, wymagającej leczenia operacyjnego. Powszechność dolegliwości ze strony układu żylnego sprawia, że coraz częściej mówi się o tym, jak im zapobiegać i zmniejszać ich objawy. Do jednych z nich należy wprowadzanie regularnej aktywności fizycznej. Istotne jest, by ciało nie przebywało w jednej pozycji przez wiele godzin. Nawet spacer może znacznie polepszyć kondycję żył. Wewnętrzne wzmacnianie zapewniają suplementy diety z dodatkiem kasztanowca zwyczajnego, które uelastyczniają naczynia krwionośne. Maści i kremy z dodatkiem tej rośliny mogą okazać się pomocne w obrzękach i bólach nóg.

Flebolog, czyli lekarz, którego warto odwiedzać

Mimo, że badania stanu żył nie są popularne i często spycha się je na dalszy plan, klinika flebologii zdecydowanie należy do miejsc, których nie powinno się omijać. O regularnych wizytach należy pamiętać szczególnie, gdy ma się predyspozycje genetyczne do chorób żył. Występowanie żylaków w rodzinie daje spore prawdopodobieństwo pojawienia się ich także u innych członków rodziny. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że niewydolność naczyniową można odziedziczyć – jest to najistotniejszy czynnik, który może prowadzić do patologii żył.

Na szczęście flebologia – dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i dobieraniem leczenia w przypadku występowania schorzeń układu żylnego – oferuje wiele skutecznych metod radzenia sobie z nimi. W zależności od rodzaju dolegliwości oraz stopnia zaawansowania można skorzystać z zabiegów laserowych, chirurgicznych, skleroterapii, kompresjoterpii i wielu innych. W zakresie diagnostyki najczęściej wykonuje się diagnostykę obrazową naczyń oraz diagnostykę ultrasonograficzną. Kontrolowanie kondycji żył jest istotne – może pomóc wprowadzić odpowiednie leczenie, dzięki któremu możliwe staje się uniknięcie inwazyjnych metod leczenia.

Klinika flebologii nie powinna być miejscem, do którego idzie się w ostateczności. W końcu zaawansowana choroba to nic przyjemnego – dotyczy to także schorzeń żył.