Burak jest niesamowicie niedocenianym warzywem. Można się nawet posilić o stwierdzenie, że burka owiany jest złą sławą. Zwykle kojarzony jako dodatek do niedzielnego schabowego z ziemniakami. Tymczasem burak jest niesamowicie wszechstronnym warzywem, z którego można przyrządzić naprawdę wiele przepysznych potraw.
Burak, czyli ćwikła i barszcz
Zapewne zdecydowanej większość osób burak kojarzy się z ćwikłą, która często podawana jest jako dodatek do tradycyjnego, polskiego obiadu. Ćwikła jest połączeniem ugotowanych buraków ćwikłowych, tartego chrzanu oraz przypraw. Nawet jeśli traktujemy ćwikłę jedynie jako dodatek do dania głównego, powinniśmy spożywać ją jak najczęściej. Jest to bowiem bogate źródło wielu witamin i mikroelementów.
Barszcz czerwony to jedna z najbardziej charakterystycznych zup, która cieszy się dużym uznaniem, zwłaszcza we Wschodniej i Środkowej Europie. Zdecydowanie najlepiej smakuje barszcz czerwony na rosole, który śmiało może powalczyć o tytuł „zupy mocy”. Z połączenia bulionu mięsno-warzywnego i zakwasu buraczanego, otrzymamy zupę o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych.
Buraki w wielu różnych odsłonach
Buraki to nie tylko ćwikła czy barszcz czerwony na rosole, ale także wiele innych pysznych potraw. Wspomniany już barszcz jest zwykle wywarem z buraków. Dlaczego by nie wykorzystać całego warzywa w postaci zupy kremu? Zupa krem z buraków i ziemniaków ugotowana na bulionie z dodatkiem kolendry stanowi wyjątkowo wartościowy i prosty w przygotowaniu posiłek.
Coraz większą popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju pasty kanapkowe, a nawet konfitura z buraków. Wiele osób przyrządza także z tego warzywa pewnego rodzaju hummus, który można wykorzystać na przykład do tostów. Buraki pokrojone w cieknie plastry, są także świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sałatek.
Buraki na wigilijnym stole
Trudno wyobrazić sobie Wigilię Bożego Narodzenie bez tradycyjnego czerwonego barszczu. I choć wigilijne potrawy, według tradycji, powinny być daniami postnymi, coraz więcej osób decyduje się na to, aby na wigilijnym stole postawić barszcz czerwony na rosole.
Jeśli nie jesteśmy zagorzałymi tradycjonalistami i nie przeszkadzają nam mięsne dodatki na wigilijnym stole, warto przyrządzić barszcz właśnie w ten sposób. Barszcz czerwony na rosole smakuje bowiem zdecydowanie lepiej niż zupa na wywarze warzywnym. Oprócz tego barszcz czerwony na rosole jest skarbnicą witamin i składników odżywczych, które wzmacniają nasz organizm, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.