Skip to content Skip to footer

Co zrobić, by znaleźć nową pracę?

Bycie bezrobotnym to nie jest przyjemne przeżycie. Człowiekowi bez konkretnego zajęcia znacznie spada samoocena. By to zmienić, potrzebny mu jest nowy impuls. Może nim być pisanie cv, bo to w gruncie rzeczy wcale nie nudne zajęcie.

Dlaczego ludzie tracą pracę?

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Jednak na pierwszy plan przewija się słynna redukcja etatów lub upadłość całego zakładu. Te dwie sytuacje życiowe to najczęstsza przyczyna bezrobocia. Wyrzucenie na bruk najbardziej odczuwają starsi pracownicy, którym nie wiele zostało do emerytury. Oni nie wyobrażają sobie dalszej przyszłości, a tworzenie cv od nowa jawi się im niczym koszmar senny. Dla nich ponowna rekrutacja, pisanie cv i ewentualny zasiłek to sytuacja, w której z pewnością nie chcieli się znaleźć.

Kto może im pomóc w znalezieniu nowej pracy?

Takie osoby powinny skorzystać z usług doradców zawodowych. To kompetentni i rzeczowi fachowcy, którzy pozwolą im przejść przez proces zmiany zawodu niemal bezboleśnie, krok po kroku. Można pokusić się o stwierdzenie, że doradcy zawodowi pracujący Urzędzie Pracy, to tacy współcześni kreatorzy kariery. Zresztą sami bezrobotni również mogą dopomóc swojemu szczęściu. Wystarczy, że będą systematycznie przeglądać prasę, internet i atrakcyjne oferty pracy. Tworzenie cv i jego stopniowa rozbudowa mogą również przynieść pozytywne rezultaty.

W czym konkretnie mogą oni pomóc bezrobotnemu?

A choćby w tworzeniu cv, aby było ono atrakcyjne wizualnie dla potencjalnego pracodawcy. Oni najlepiej wiedzą, które elementy dokumentu najbardziej przykuwają uwagę potencjalnych pracodawców. Ponadto mogą wskazać uczestnikowi kursu możliwe kierunki dalszego rozwoju. Zdobycie nowych praktycznych umiejętności: takich jak obsługa komputera i innych sprzętów biurowych może stanowić dodatkowy atut.

Jakie cechy decydują o wyjściu z bezrobocia?

To przede wszystkim determinacja i upór w dążeniu do celu. Jest rzeczą oczywistą, że znalezienie pracy wymaga mnóstwa wysiłku. Odnaleźć się w nowej rzeczywistości i fachu wcale nie jest łatwo. Zresztą sami bezrobotni to najlepsi kreatorzy kariery. W końcu nikomu tak jak im nie zależy na wydostaniu się z finansowego impasu. Równie ważną cechą jest pozytywne i otwarte nastawienie do świata to ono najczęściej pozwala przetrwać ten okres bez pracy. Bezrobotny powinien być też kreatywny i wszędobylski, gdyż ciekawą pracę można znaleźć wszędzie- wystarczy tylko dokładnie się rozejrzeć.