Skip to content Skip to footer

Czy opakowania kartonowe są ekologiczne?

Ekologia w dzisiejszych czasach to dla wielu osób sprawa bardzo istotna. Coraz większa część społeczeństwa kieruje się troską o tan środowiska naturalnego w swoich codziennych wyborach. Przekłada się to również na to, co kupujemy. Szczególnie często zwraca się uwagę na opakowania produktów. Za jedne z bardziej ekologicznych uchodzą opakowania tekturowe. Czy to prawda? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Czy tektura jest materiałem ekologicznym?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy tektura jest materiałem ekologicznym. W kwestii takiej jak kartony hurtownia może dostarczyć opakowań bardzo różnego typu. Nie zawsze wykonane są one wyłącznie z papieru. Często dużą część stanowi również klej i plastik, którym pokryta jest powierzchnia tektury. Odpowiedź na to pytanie nie jest więc łatwa. Można natomiast powiedzieć, że wśród różnych rodzajów opakowań tektura może być prawdopodobnie najłatwiej użyta w sposób nieszkodliwy dla środowiska.

Jakie rodzaje opakowań tekturowych są najlepsze?

Każda hurtownia kartonów oferuje pudełka różnego typu. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane. Wbrew pozorom najczęściej nie jest to tylko papier. Duży udział ma w nich również klej i plastikowa folia, którą pokryta jest powierzchnia tektury, na której wykonuje się nadruki. Opakowania ekologiczne to takie, w których zamiast kleju, czy syntetycznej taśmy stosuje się zszywki, czy równie wytrzymałą taśmę papierową. Nie bez znaczenia jest również sposób wykonania nadruków. W dzisiejszych czasach niejedna Hurtownia kartonów oferuje możliwość wykonania nawet bardzo efektownych nadruków w sposób całkowicie ekologiczny. Używa się do tego specjalnych, nieszkodliwych dla środowiska tuszów i technik, które pozwalają na wykonanie nadruku bezpośrednio na grubym kartonie.

Jak znaleźć odpowiedzialną hurtownię kartonów?

W kwestii takiej jak kartony hurtownia nie zawsze oferuje rozwiązania dobre dla środowiska. Sztuka więc w znalezieniu właściwego, dysponującego odpowiednią technologią dostawcy. Nie należy przy tym kierować się wyłącznie tym, co piszą o sobie same hurtownie. Dobrym pomysłem jest poszukanie informacji i opinii w sieci i skonsultowanie się ze swoimi partnerami biznesowymi, którzy mogą dysponować odpowiednimi kontaktami. Biorąc pod uwagę ilość producentów opakowań działających obecnie w Polsce, z całą pewnością uda się znaleźć właściwego.