Skip to content Skip to footer

Czym jest oświetlenie maszynowe LED?

Oświetlenie maszynowe LED umożliwia doświetlanie obszaru roboczego przy urządzeniach przemysłowych, takich jak frezarki, tokarki i wiertarki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są często wykorzystywane jako lampy LED do obrabiarek.

Oszczędność energii

Korzystając z takiego oświetlenia można zaoszczędzić nawet 60% energii. Dlatego nikogo nie powinna dziwić rosnąca popularność oświetlenia maszynowego w ostatnich latach. Właściwe oświetlenie jest szczególnie ważne w przypadku dużych otwartych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe oświetlenie może być bardzo przydatne i takim bez cienia wątpliwości jest oświetlenie stanowiskowe.

Dobre oświetlenie

W ten sposób można lepiej doświetlić poszczególne elementy maszyn. Jest to bardzo ważne przy wykonywaniu prac precyzyjnych, a dodatkowo można w łatwy sposób obniżyć koszty. Są one używane także w laboratoriach i zakładach usługowych. Warto dodać, że dobrze spełniają się w roli lamp do tokarek. W sprzedaży można dostać lampy certyfikowane, które cechują się wysoką jakością i trwałością. Ważne jest również, żeby były energooszczędne, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy. Należy pamiętać, że podstawowe oświetlenie nie zawsze jest wystarczające. Niektóre prace wymagają szczególnej uwagi, dlatego stanowisko powinno być bardzo dobrze widoczne. Niestety słabe oświetlenie jest częstą przyczyną wypadków w pracy.

Widoczność podczas pracy

Przepisy BHP wymagają tego, żeby każdy pracownik miał dobrą widoczność podczas wykonywania swoich prac. Optymalne warunki pracy nie zawsze mogą być zapewnione przez podstawowe oświetlenie. Widać to wyraźnie w każdej branży, ale szczególnie elektronika jest dobrym przykładem. Często wykonuje się prace manualne, które wymagają skupienia i uwagi. Precyzja jest najważniejsza i może być zapewniona tylko wtedy, gdy wszystkie narzędzia są dobrze widoczne na stanowisku. Lampa przemysłowa stanowiskowa sprawdzi się doskonale zarówno w małych warsztatach, jak i dużych zakładach pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że oświetlenie maszynowe LED można zakupić w różnych kształtach i kolorach. Praca elektryka jest bardzo skomplikowana, dlatego trzeba zapewnić mu odpowiednie narzędzia, żeby wszystko szło sprawnie. Światło może być emitowane o rożnej intensywności. Niektóre miejsca wymagają większego doświetlenia i właśnie tam powinno się zamontować dodatkowe lampy. Kwestia oświetlenia powinna być na pierwszym miejscu, dlatego projekt trzeba wcześniej odpowiednio zaplanować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie maszynowe LED.