Skip to content Skip to footer

Czym jest zdrowa żywność?

Na sklepowych półkach pojawią się coraz więcej tzw. zdrowej żywności. Nie wszyscy jednak wiedzą czy tak naprawdę zdrowa żywność jest. Warto zatem zatem wiedzieć, jakie produkty żywnościowe można uznać za ekologiczne a jakie nie.

Jak rozpoznać ekologiczną żywność?

Każdy producent zdrowej żywności, aby sprzedawać swoje produkty jako ekologiczne musi uzyskać specjalny certyfikat. Dzięki temu jego produkty są także odpowiednio oznaczone na opakowaniu. Jest to symbol zielonego listka z 12 gwiazdek. Oznaczenie to świadczy o tym, że dany produkt spełnia wszystkie normy Unii Europejskiej, jakie spełniać musi produkt, aby być uznanym za ekologiczny. Chcąc zakupić ekologiczną żywność zawsze należy sprawdzić czy na etykiecie znajduje się taki symbol. Trzeba bowiem przy zakupie zdrowiej żywności uważać. Na rynku są producenci, którzy na opakowania umieszczają różnego rodzaju oznaczenia, które tak naprawdę wymyślone są tylko przez nich. Może się zatem okazać, że taki produkt ze zdrową żywnością ma niewiele wspólnego.

Cena zdrowiej żywności

Czasem usłyszeć można opinię, że zdrowa żywność jest bardzo droga. Nie jest to prawda. Ekologiczne produkt są co prawda nieco droższe od pozostałych, ale różnica ta nie jest duża. Nieco większa cena zdrowej żywności wynika jednak z kilku istotnych powodów. W związku z tym, iż podczas upraw nie stosuje się żadnych środków chemicznych, plony często nie są tak duże w porównaniu z tymi, gdzie stosuje się różnego rodzaju pestycydy. Po drugie, producent zdrowej żywności musi także zapewniać dużo bezpieczniejszy transport dla swoich produktów.

Gdzie kupować zdrową żywność?

Żywność ekologiczna jest dziś szeroko dostępna. Można ją zakupić w niemal każdym supermarkecie. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup żywności ekologicznej w specjalnych sklepach, które oferują właśnie zdrową żywność. Taki sklepów na polskim rynku z roku na rok przybywa. Często obecne są choćby w większych galeriach handlowych. Innym rozwiązaniem może być także zakup zdrowej żywności u samego producenta. Wiele gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją zdrowej żywności oferuje jej sprzedaż także klientom detalicznym. W takim przypadku zawsze mamy pewność, że kupowany produkt jest najwyższej jakości. Oczywiście nie można zapomnieć czy gospodarstwo posiada wymagany certyfikat.