Skip to content Skip to footer

Czym się kierować wybierając ekspresy do kawy do biura?

Kawa to jeden z napojów, po który Polacy sięgają najczęściej. Zwykle kawa kojarzy się albo z porankiem, albo z pracą zawodową. I to właśnie w pracy kawa dla wielu pracodawców staje się swoistą kartą przetargową i sposobem na poprawę warunków pracy. Istotną rolę w tym procesie odgrywają ekspresy do kawy do biura.

Dostępność ekspresów na rynku

Wybór ekspresu do kawy nie jest prosty. Na rynku dostępne są różne rodzaje ekspresów, które różnią się wielkością i ceną. Przy ich zakupie warto również ustalić, z jakimi kosztami dodatkowymi wiąże się użytkowanie ekspresu. Do niedawna najpopularniejsze były ekspresy przelewowe, dość tanie w eksploatacji i równie proste, jeśli chodzi o samą obsługę.

O ile ekspres przelewowy pozwalał przygotować dzbanek gorącego kawowego napoju, o tyle ekspresy ciśnieniowe umożliwiają przygotowanie dokładnie jednej porcji kawy. Najprostsze ekspresy ciśnieniowe gwarantują możliwość zrobienia jednego kubka napoju najczęściej w dwóch wersjach (kawa mała lub kawa duża). Bardziej skomplikowane modele dają możliwość przygotowania konkretnej kawy z dodatkiem mleka czy nawet cukru.

Czym się wyróżniają ekspresy ciśnieniowe?

Większość ekspresów ciśnieniowych, wybieranych jako ekspresy do kawy do biura, różni się wielkością oraz dodatkowymi funkcjami, które mogą mieć dodatkowy wpływ na cenę ekspresu. Najprostsze ekspresy ciśnieniowe mogą być przystosowane do używania specjalnych kubków jednorazowych, które bardzo często można nabyć w ramach usług dodatkowych, oferowanych przez producenta lub dystrybutora takiego sprzętu.

Profesjonalne ekspresy ciśnieniowe mogą mieć bardziej skomplikowane menu. W wielu z nich obecne są specjalne młynki do kawy, w których kawa mielona jest na dokładnie jedną porcję napoju. W wielu ekspresach ciśnieniowych pojawia się także dzbanek na mleko, a samo mleko może być nie tylko podgrzewane przed podaniem, ale również dodatkowo spieniane przed połączeniem z kawą.

Kawa dla pracownika czy dla kontrahenta?

Kwestią, którą warto rozważyć przed zakupem ekspresu, jest fakt, dla kogo będzie przeznaczona kawa z takiego ekspresu. Jeśli ekspres jest przeznaczony dla pracowników, wówczas lepsze są ekspresy przelewowe czy mniejsze ekspresy ciśnieniowe, przygotowujące jednorazową jedną kawę.

Z kolei ekspresy ciśnieniowe z młynkami i z opcją podgrzewania czy spieniania mleka są zdecydowanie lepsze w przypadku, gdy w firmie często odbywają się spotkania z kontrahentami i klientami. Taki ekspres umożliwia profesjonalne przygotowanie kawy, spełniającej oczekiwania największych miłośników kawy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Yazamco