Skip to content Skip to footer

System wizyjny w fabrykach

Rozwój przemysłu to nie tylko coraz nowocześniejsze sposoby uzyskiwania końcowych produktów, ale również sprawniejsze procedury i technologie nadzoru nad procesami produkcyjnymi. Tam, gdzie kiedyś kontrolę musieli sprawować ludzie, teraz coraz częściej załatwiane jest przy użyciu nowoczesnych detektorów montowanych w pobliżu taśm produkcyjnych, czy zbiorników zawierających odpowiednie surowce wytwórcze.

Szczególnie przydatne może być to w przypadkach, w których produkcja wymaga wzmożonych środków bezpieczeństwa. W takich sytuacjach montowanie wszelkiego typu mierników jest wręcz koniecznością. Sprawdza się więc ilość przepuszczanych przez rury substancji, ciśnienie, temperaturę – słowem wszystko, co może wpłynąć na dynamikę procesów.

Również kontrola wizyjna ma znaczenie – właśnie z tego powodu wykorzystywane są także czujniki na tehcnologii optycznej, oczywiście tak skonstruowane, aby wytrzymywały warunki panujące na hali produkcyjnej (w zależności od zakładu wytwórczego mogą tam panować różne temperatury) i funkcjonujące w różnym oświetleniu (zwykły podgląd bądź pracujący na paśmie podczerwonym).

Takie czujniki można tez wykorzystywać do różnych innych celów, np. do otwieranie przegród w momencie, gdy zbliżają się do nich wózki transportowe albo do celów ochrony budynku przed nieautoryzowanym dostępem do magazynu. Ponadto system wizyjny umożliwi nadzór wszystkiego z pomieszczenia z komputerem centralnym, tym samym umożliwiając obsługę całości przez mniejszy personel i lepszą koordynację ewentualnych reakcji na nieprawidłowości.