Skip to content Skip to footer

Domowe sposoby na trądzik

Prawie każdy nastolatek boryka się z tym samym problemem – tłusta skóra na twarzy, ropne zmiany, stany zapalne i podrażnienia. Wielu z nich jednak nie wie jak prawidłowo dbać o skórę, żeby zniwelować negatywne skutki dojrzenia i wreszcie móc bez strachu spojrzeć do lustra.

Zadanie domowe – zadbaj o higienę!

W okresie dojrzewania, główną przyczyną zmian na skórze są hormony, które powodują powstawanie doskonałych warunków do namnażania się bakterii. W związku z tym, stosowanie zbyt agresywnych środków przeciwbakteryjnych może podrażnić skórę jeszcze bardziej. Lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie delikatnych środków oczyszczających, doskonałych dla skóry wrażliwej.

Jeśli chodzi o usuwanie martwego naskórka, którego obecność może źle wpływać przyczynia się do powstawania ropnych zmian, to tu również należy zachować umiar. Zbyt silnie działające, mechaniczne peelingi mogą powodować powstawanie mikro ranek, które będą idealnym miejscem do namnażania się bakterii. Warto sięgać wtedy po peelingi dedykowane skórze trądzikowej, które delikatnie likwidują komórki skóry, nie podrażniając dodatkowo wrażliwej skóry.

Leczenie trądziku z pomocą specjalisty

W niektórych przypadkach, domowe sposoby leczenia trądziku mogą okazać się nieskuteczne. Konieczna wtedy będzie pomoc specjalisty – lekarza dermatologa lub też endokrynologa. Lekarz zleci szereg badań – głównie hormonalnych, które pozwolą na przybliżenie źródła problemów z cerą i zaproponuje terapię opartą o antybiotyki i leczenie hormonalne, które pozwoli na odzyskanie równowagi hormonalnej.

Leczenie trądziku można również wspomagać zabiegami medycyny estetycznej. W niwelowaniu zmian i stanów zapalnych, skuteczne są zwłaszcza zabiegi laserowe. Zabiegi nie są przyjemne, jednak już po kilku seriach, ich działanie jest widoczne i pozwala na odzyskanie nadziei na piękną skórę na twarzy.

Niezależnie od wybranego sposobu leczenia trądziku, warto dbać również o prawidłową dietę, bogatą w naturalne i nieprzetworzone składniki. Niestety, głównym przeciwnikiem pięknej cery jest uwielbiana przez wszystkich czekolada. Na szczęście, większość problemów z cerą zanika w momencie, w którym ciało człowieka osiąga dojrzałość. Jest na co czekać!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki