Skip to content Skip to footer

Hale i inne konstrukcje stalowe

Duży przemysł wymaga dużych rozwiązań. Nie ma tu miejsca na kompromisy – jeśli duża firma produkcyjna potrzebuje obiektu na magazyn, czy halę produkcyjną, nie ma możliwości zorganizowania czegoś ot tak, przez pierwszą znalezioną firmę budowlaną. Co więcej, trudno też będzie dobrać istniejące obiekty, gdyż konstrukcja musi być dokładnie dopasowana do potrzeb logistycznych firmy. Dlatego im więcej zechcemy na budowie hali oszczędzić, tym wicej stracimy…

Gdzie budować hale

Miejsce jest niezwykle istotne – najczęściej musi być dobrze skomunikowane (drogi, autostrady), ale jednocześnie nie powinno być zbyt blisko miasta, gdyż zakup działki będzie bardzo kosztowny. Pracownicy muszą jednak do pracy dojechać, stąd nie można przeginać także w drugą stronę (pomóc może tutaj zorganizowany transport własny do fabryki – z pomocą np. prywatnego autobusu).

Pamiętajmy że raz postawione przemysłowe hale produkcyjne nie dadzą się już łatwo przenieść w inne miejsce, stąd nie ma się co spieszyć z planowaniem – warto dobrze przemyśleć lokalizację, tak by uwzględniała wszystkie czynniki. Warto wziąć pod uwagę także zmienność pór roku – zimą do pięknej nowej hali po słabej jakości drodze ciężarówki z materiałem produkcyjnym mogą po prostu nie dojechać… a przecież produkcja musi trwać niezależnie od zmienności pogody!

Współpraca z firmami zewnętrznymi

Powyższe implikuje fakt, że chcąc zbudować jakąkolwiek większą konstrukcję stalową, najlepiej będzie podjąć ścisłą współpracę z firmą budowlaną, nie tylko na polu samej budowy, ale też wyboru lokalizacji i innych szczegółów

To bardzo ważne, bo zainwestowane pieniądze mogą nam się zwrócić w postaci zysków jakie przyniesie postawiona fabryka, albo też inwestycja może okazać się chybiona, zaś samej hali nie uda nam się sprzedać, gdyż będzie ona w nieatrakcyjnej lokalizacji – lub odwrotnie – działka okaże się zbyt droga, by była wykorzystywana dla przemysłu. O tym trzeba pomyśleć odpowiednio wcześnie!

Rodzaje konstrukcji stalowych

Obiekty stalowe są bardzo różnorodne – zanim zabierzemy się więc za budowę, dobrze będzie wcześniej zbadać jakiego typu konstrukcja będzie najodpowiedniejsza do naszych oczekiwań.

Zależnie więc od naszych oczekiwań i docelowego przeznaczenia konstrukcje mogą spełniać charakter obiektów tj.:

  • hale sportowe
  • hale przemysłowe
  • hale produkcyjne
  • hale magazynowe
  • i inne obiekty stalowe

Jak widać projektowanie konstrukcji ze stali nie jest kwestią prostą, na pewno wymaga sporej wiedzy i doświadczenia w realizacji i planowaniu budowy. Budowa takich obiektów nie jest bowiem wyłącznie składaniem konstrukcji w całość, ale obejmuje też takie elementy jak np. projekt wykonawczy – a czy ma o tym pojęcie, poza specjalistami – architektami budowlanymi?