Skip to content Skip to footer

Jak tworzyć gry?

Wraz z rozwojem technologii, rozwija się branża gier komputerowych. Zaczynając od słynnego „Pong” aż do teraz, przeszła prawdziwa rewolucja w branży gier. Produkcje złożone początkowo z kilku pikseli zostają zastąpione przez gry przypominające swoim wyglądem niemal rzeczywistość, a poprzez zastosowanie technologii VR jesteśmy w stanie wręcz wtopić się w świat danej gry. W jaki sposób stać się człowiekiem odpowiedzialnym za tworzenie gier komputerowych?

Świat gier komputerowych

Obecnie gry komputerowe są jedną z najczęściej wybieranych form rozrywki. Przede wszystkim przyciągają ciekawą fabułą, dynamiczną rozgrywką i możliwością współzawodnictwa ze znajomymi. Tworzenie grier komputerowych nie jest jednak prostym zadaniem. Przede wszystkim nie jest to zadanie dla jednej osoby. Firma tworząca gry to zespół szeroko uzdolnionych specjalistów z różnych branży, wśród których można znaleźć programistów, grafików czy projektantów. Przede wszystkim należy wiedzieć, iż określenie „game developer” nie odnosi się do jednej konkretnej osoby, a do grupy ludzi bądź studia pracującego nad danym tytułem.

Jak tworzyć gry komputerowe?

Tworzenie grier komputerowych to długi i żmudny proces. Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniego konceptu gry. Oryginalny pomysł to pierwszy krok do sukcesu, gdyż wiele pomysłów zostało już wielokrotnie przerobionych i „oklepanych”. Posiadając już pomysł na przyszłą grę, rozpoczyna się praca game developera. Należy rozpocząć skoordynowane akcje zespołu, które muszą krok po kroku spełniać założenia nakreślonego planu.

Mając pomysł na grę można przystąpić do projektowania jest realiów. Projekty wszelkich postaci oraz natury i budynków to czasochłonny czas dla grafików oraz projektantów. Tworząc całe środowisko gry należy również skomponować odpowiednią muzykę, która nada prawdziwie niepowtarzalny klimat całej produkcji. Następnie, zespół programistów pracuje nad kodem źródłowym gry, czyli nad najważniejszą rzeczą produkcji. Jeżeli na tym etapie powstaną rażące błędy, produkcja nie będzie mogła zostać wydana gdyż skutecznie zrazi graczy. Podczas procesu tworzenia gry są przeprowadzane testy oraz wypuszcza się fazy testowe gry, aby testerzy mogli sprawdzić czy dotychczas zastosowane rozwiązania mają szanse powodzenia i zdobycia serca fanów.

Tworzenie gier to długi i żmudny proces nad którym pracuje wiele osób. Aby uzyskać zakładany wynik, czyli grę ładną i wciągającą, należy poświęcić wiele pracy nad silnikiem graficznym i fabułą. Wszystko musi zostać okraszone odpowiednią mechaniką gry.