Skip to content Skip to footer

Jak wybrać węgiel?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór składu węgla nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie aspekty wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym dokładnie powinien cechować się dobry skład węgla?

Najbardziej istotne parametry węgla

Należy mieć świadomość, że jakość materiału opałowego będą określały takie parametry, jak zdolność do spiekania, ciepło spalania, zawartość siarki, popiołu, wilgoci. Godny uwagi jest fakt, że z użytkowego punktu widzenia najbardziej istotnym parametrem będzie kaloryczność. W najprostszym możliwym ujęciu jest to jego wartość opałowa.

Rekomendowane jest postawienie na skład węgla, który ma w swojej ofercie materiał opałowy następujących typów: 31.1, 31.2, 32.1 i 32.2. Nie jest zalecane zaopatrywanie się w węgiel gazowy typu 33. Cechuje się on bowiem stosunkowo słabymi zdolnościami koksowniczymi. Oznacza to tym samym, że może spiekać się w trakcie spalania.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Rekomendowane jest również zweryfikowanie czy producent podał wartość opałową węgla. Bardzo często dostawcy podają ciepło spalania. Należy zaznaczyć, że dwa wymienione parametry są podawane w MJ/kg. Ponadto ich symbolem jest litera Q.

Warto wiedzieć, że zawsze wyższe będzie ciepło spalania. Określa ono bowiem całość energii, która została wytworzona w trakcie spalania określonej jednostki paliwa. Godny uwagi jest fakt, że znajduje się w nim także energia, która jest potrzebna do odparowania wody zawartej w materiale opałowym.

Dlaczego warto kupować krajowy węgiel?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zagraniczny węgiel jest zdecydowanie tańszy. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że bardzo duża liczba osób podejmuje decyzję o jego zakupie. Warto wiedzieć, że na polskim rynku można bez żadnego problemu zaopatrzyć się w czeski, rosyjski i ukraiński węgiel. Bardzo często są to niestety węgle brunatne.

Należy zaznaczyć, że materiał opałowy ze wschodu jest bardzo wątpliwej jakości. Można zatem kupić świetny lub bardzo słaby węgiel. Nie jest oczywiście rekomendowane sugerowanie się tylko ceną. Zdecydowanie lepszym parametrem będzie stosunek jakości, do oferowanej ceny za materiał opałowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.