Skip to content Skip to footer

Jak wygląda USG prenatalne?

Badania prenatalne są w obecnych czasach bardzo ważnym elementem prowadzenia ciąży każdej kobiety. Dlatego nie można o nich zapominać. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda USG prenatalne oraz na czym ono dokładnie polega. Dobrze jest się tego dowiedzieć oraz poznać najbardziej istotne informacje.

Kiedy należy wykonać USG prenatalne?

Wykonanie badania USG prenatalnego w trakcie ciąży polecane jest trzykrotnie, po raz w każdym trymestrze ciąży. Dzięki temu będzie możliwa ocena wszystkich najważniejszych parametrów płodu na każdym etapie jego rozwoju. Pierwsze Badanie prenatalne wykonuje się na początku ciąży. Najlepiej jeśli będzie to etap pomiędzy jedenastym, a czternastym tygodniem ciąży. Jest to najlepszy moment na ocenę przezierności karkowej, dzięki której można oszacować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń u dziecka, a w tym schorzeń genetycznych. Na późniejszym etapie trwania ciąży sprawdzenie tego parametru może nie być możliwe, ponieważ dziecko w inny sposób układa główkę i ją wygina. Drugie badanie prenatalne powinno zostać wykonane pomiędzy osiemnastym, a dwudziestym drugim tygodniem ciąży. Natomiast trzecie badanie najlepiej przejść pomiędzy dwudziestym ósmym, a trzydziestym drugim tygodniem ciąży.

Jak wygląda USG prenatalne?

Wiele kobiet zastanawia się, jak dokładnie wygląda badanie prenatalne. USG tego rodzaju przeprowadza się w pozycji leżącej z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonej sondy brzusznej. Dodatkowo może również zostać użyta sonda transwaginalna, jeśli wymaga tego sytuacja. Podczas badania USG lekarz dokonuje całościowej oceny rozwoju płodu, a także rozwoju wszystkich jego narządów wewnętrznych. Dodatkowo sprawdzane w szczególny sposób są takie elementy, jak przezierność karkowa oraz kość nosowa, które są bardzo ważne na tym etapie rozwoju dziecka. Do badania USG w ciąży nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Tego rodzaju badania są bezbolesne oraz nieinwazyjne. Zazwyczaj podczas badania kobieta może obserwować ekran monitora i zobaczyć ruchy wykonywane przez swoje dziecko. Jest to jeden z najbardziej znaczących momentów podczas trwania ciąży, ponieważ kobieta może zobaczyć swoje dziecko. Badanie prenatalne jest niezwykle istotne w każdym przypadku.