Skip to content Skip to footer

Kurs na jachtowego sternika morskiego

Morze, szum fal, słońce i wiatr na twarzy – każdy, kto pokochał żeglarstwo w pewnym momencie ma ochotę na więcej. Samodzielne rejsy, możliwość zabrania rodziny, przyjaciół na łódkę – to jest to! Jak jednak móc to zrobić? Otóż w tym celu potrzebny jest patent sternika jachtowego morskiego.

Wymagania na patent jachtowego sternika morskiego

Zacznijmy jednak od dość ogólnych informacji na temat tego, jakie wymagania musi spełnić kandydat na jachtowego sternika morskiego. A zatem przede wszystkim musi on mieć ukończone 18 lat.

To jednak nie wszystko. Ważna jest bowiem ilość godzin, które żeglowaliśmy na morzu. Wymagane jest co najmniej 200 godzin w dwóch rejsach po morzu. Oczywiście wszystko musi być dokładnie udokumentowane! Co jednak istotne – liczą się zarówno godziny na żaglach jak i na silniku!

Kurs na jachtowego sternika morskiego

Generalnie rzecz ujmując, każdy przyszły jachtowy sternik morski musi po prostu spełniać wymagania i stawić się na egzamin oraz zdać go. Niemniej jednak tylko niewielu wytrawnych żeglarzy się na to decyduje. Większość osób woli jednak skorzystać z jednego z wielu kursów na jachtowego sternika morskiego. Jak wygląda taki kurs?

Standardowo trwa on tydzień i obejmuje zagadnienia praktyczne oraz teoretyczne. Teoria obejmuje najważniejsze przedmioty egzaminacyjne oraz wszystko, co tylko pomoże nam zachować bezpieczeństwo podczas rejsu. Praktyka zaś pomoże nam opanować sprawne sterowanie łodzią na morzu. Generalnie rzecz ujmując takie tygodniowe szkolenie świetne jest dla osób, które na co dzień nie mają za wiele czasu, aby uczyć się do egzaminu oraz które chętnie przypomną sobie najważniejsze rzeczy przed egzaminem.

Ciekawe formy kursu

Każdy przyszły jachtowy sternik morski ma jednak za sobą inną historię. Niektórzy nie wypływali wymaganej liczby godzin albo nie mają na to potwierdzenia, inni zaś spędzili wiele czasu na żegludze. Niektórzy chcą wyjechać sami, inni z rodziną, jedni w ciepłe rejony, inni planują wyprawy na zimne wody Bałtyku albo dalej wokół wybrzeży skandynawskich.

W związku z tym oferta kursów na jachtowego sternika morskiego także jest bardzo zróżnicowana. Niektóre kursy umożliwiają nam wypływanie tych godzin, których nam brakuje, aby spełnić wymagania. Inne zaś prowadzone są w ciepłych, wakacyjnych rejonach, takich jak Grecja czy Chorwacja. Inne z kolei prowadzone są dla całych rodzin! Istnieją także bardzo intensywne kursy dla osób, które świetnie żeglują albo mają dość mało czasu. Podsumowując – każdy znajdzie najlepszy kurs dla siebie!

Szkolenia na jachtowego sternika morskiego oferuje Agencja Żeglarska Kubryk