Skip to content Skip to footer

Kurs spadochronowy nie dla wszystkich

Dla tych, którzy chcą sprawdzić, jak to jest szybować w powietrzu, szczególnie poleca się ukończenie kursu spadochronowego. Co to takiego i czego można się na nim nauczyć?

Kurs spadochronowy nie dla wszystkich

Na samym początku warto zaznaczyć, że skoki ze spadochronem do hobby nie dla każdego. Trzeba wyróżniać się niezwykłą odwagą i spokojem, aby zdecydować się na skok z tak ogromnej wysokości.

Takie skoki przeważnie odbywają się na wysokości blisko 4000 metrów. Wbrew pozorom to ogromna odległość od powierzchni ziemi. Ile trwa sam skok? Otóż ciało człowieka pozostaje w powietrzu tak naprawdę około 6 minut. Natomiast samo swobodne spadanie trwa około 50 sekund.

Czego można nauczyć się podczas kursu?

Kursanci przede wszystkim zapoznają się z właściwą techniką skoku. Poznają także teorię i wszystkie niezbędne zagadnienia z tej dziedziny. Instruktorzy przedstawiają im także wszystkie możliwe sytuacje awaryjne oraz podpowiadają, jak się wtedy należy zachować.

Kursanci zostają także zapoznani z właściwym sposobem lądowania. Uczą się także jak należy właściwie manewrować spadochronem, aby cały skok przebiegł pomyślnie.

Jak przebiega kurs spadochronowy?

Kurs ten podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich, a mianowicie teoretyczna trwa z zasady 8 godzin i dobywa się w ciągu jednego dnia. Kursantom zostają przedstawione wszystkie niezbędne zagadnienia dotyczące prawidłowego skoku.

Potem nadchodzi część praktyczna, w którą wchodzą skoki. Pierwsze kilka skoków odbywa się przy pomocy dwóch instruktorów. Potem asekurować może już tylko jedna osoba. Aby pozytywnie zakończyć kurs należy prawidłowo skoczyć od 6 do 10 razy. Po takim ukończonym kursie osoba ta może oddawać samodzielne skoki pod okiem instruktora, który znajduje się w budynku. Po wykonaniu 50 poprawnych takich skoków można ubiegać się o zaświadczenie, dzięki któremu będzie można skakać w zupełności samemu.

Jest to dość drogie hobby, gdyż sam kurs wiąże się niekiedy z wydatkiem nawet 2000 złotych. Jednak niekiedy warto. Przede wszystkim podczas takich sportów ekstremalnych należy zachować ostrożność i spokój, gdyż roztargnienie i brak skupienia mogą powodować sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu skoczka jak i instruktorów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.