Skip to content Skip to footer

Laboratorium badawcze

Laboratoria badawcze wbrew temu, co być może wydaje się wielu osobom, nie funkcjonują jedynie jako ośrodki powiązane z medycyną. Istnieją bardzo różne rodzaje laboratoriów, związanych z przeróżnymi działami przemysłu, badań, działalności przedsiębiorstw.

Czy laboratorium potrzebuje akredytacji

Akredytacja to dla laboratorium swoista nagroda, a jednocześnie potwierdzenie zarówno umiejętności pracowników laboratorium, jak też jakości wykonywanych przez nich badań. Oczywiście akredytacja nie jest wymagana, aby w ogóle laboratorium mogło działać i istnieć na rynku, stanowi jednak czynnik bardzo pożądany. Istnieją różne badania, których po prostu wykonać bez akredytacji nie wolno, ewentualnie nie są one uznawane przez odpowiednie instytucje za wiarygodne. Może się przykładowo okazać, iż wyniki badań otrzymane w laboratorium bez akredytacji będzie trzeba powtórzyć w takim, które akredytację posiada.Dla odmiany, aby zapoznać się z tym, jakie badania wykonuje laboratorium akredytowane, warto zajrzeć na stronę i dowiedzieć się, jak działają pomiary hałasu w środowisku. Na witrynie znajdziemy informacje na temat różnorakich rodzajów badań, na wszystkie z nich można się spokojnie powoływać.

Czy trudno jest uzyskać akredytację

Akredytacja to dowód na to, że laboratorium pracuje w sposób całkowicie zgodny z normami, mało tego, że istniejące w nim trendy badawcze i sposoby wykonywania badań są odpowiednio dostosowywane do tego, co w danym momencie wymagane jest przepisami zawartymi w normach. Akredytacja to nie tylko zatem potwierdzenie posiadania kompetencji, ale również stałego ich doskonalenia.Przykładowo na stronie https://obiks.pl/ możemy znaleźć informacje na temat tego, w którym roku laboratorium uzyskało akredytację, a również czy na przestrzeni lat ją traciło. Jak wynika z wiadomości na witrynie, utrata taka nie miała miejsca, z całą pewnością zatem to laboratorium trzyma wysoki poziom przez cały okres swojego istnienia.

Jak utrzymać akredytację

Oprócz stałego wykonywania badań na odpowiednim poziomie i w odpowiedni sposób,konieczna jest również praca na sprzęcie przystosowanym do norm. Przykładowo nawet jeżeli wszystkie inne czynniki spełniają wymagania, laboratorium może nie przejść tak zwanego audytu ze względu na przestarzały sprzęt. Wtedy Polskie Centrum Akredytacji wyznacza zwykle czas do usunięcia błędów i niedociągnięć.