Skip to content Skip to footer

Międzynarodowy transport zwłok

Co się dzieje z ciałami zmarłych, którzy umarli po za granicami swojego kraju? Można oczywiście wyprawić pogrzeb w miejscu zgonu, ale dużo częściej ciało denata jest sprowadzane do własnego państwa i dopiero tutaj odbywa się ceremonia pogrzebowa.

Oczywiście ciało zmarłego samo nie przyjdzie niczym zombie albo inna postać z dawnych horrorów. Tutaj potrzebny jest fachowy, profesjonalny przewóz zwłok, którego organizatorzy zapewnią ciału zmarłego należyty szacunek. Rzecz jasna szacunek przy tym to nie wszystko, bo zwłoki trzeba należycie zabezpieczyć przed np. temperaturą lub działaniami czysto fizycznymi. Trumna musi być solidna, przewożona w miejscach chłodnych, a przede wszystkim na miejsce musi dotrzeć odpowiednio szybko.

Sprawa wbrew pozorom nie sprowadza się tylko do kwestii transportu, bo w transporcie zwłok dochodzą kolejne problemy o podłożu biurokratycznym. Przede wszystkim konieczne są odpowiednie zezwolenia na samą procedurę. Konieczna jest też zgoda na przekroczenie granicy, a także na przehcowywania ciała w określonym pojeździe, np. samolocie.