Skip to content Skip to footer

Mierzenie zalkoholizowania

Alkomat to nic innego, jak tester trzeźwości i miernik stężenia alkoholu czy to w krwi, czy w wydychanym powietrzu. Po oszacowaniu tego wskaźnika można szacować, czy sprawdzana osoba nie nadużywała trunków wyskokowych.

Należy jednak zwracać uwagę, że szacowanie nie oznacza dokładnego sprawdzenia danej wartości. Jeśli przykładowo wykorzystujemy standardowy alkomat sprawdzający stężenie alkoholu w powietrzu, należy wziąć poprawkę na fakt, iż może być on bardzo czuły na czynniki wynikające z temperatury samego powietrza. Do tego trzeba jeszcze zadbać wcześniej o odpowiednią kalibrację testera.

Tak czy inaczej jest to jakiś wskaźnik i nie należy lekceważyć jego roli. Bywa on przydatny np. gdy chodzi o wyłapywanie pijanych kierowców przez patrole drogówki albo jeśli chodzi o sprawdzanie trzeźwości pracowników w zakładach pracy, w których bardzo liczy się bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Dokładne alkomaty możesz kupić w sklepie https://alko-maty.pl/

Oczywiście użyciem alkomatu nie jest jedyną znaną metodą kontrolowania stanu upicia. Lekarze często w tym celu wykonują badanie krwi i mogą bardzo dokładnie określić nie tylko poziom zalkoholizowania, ale też ewentualną obecność innych substancji, co może pomóc w przypadku konieczności wykonania odtrucia przy mocnym zatruciu organizmu.