Skip to content Skip to footer

Na czym polegają skoki w tandemie?

Skoki spadochronowe w każdej postaci wymagają ogromnej odwagi. Samodzielne skoki poprzedzane są specjalnymi szkoleniami opartymi na teorii i praktyce, natomiast skoki w tandemie to tylko 20 minut szkolenia i aż 15 minut lotu samolotem na określoną wysokość. Do każdego rodzaju skoku potrzebna jest odwaga.

Czym są skoki w tandemie?

Skoki w tandemie to skoki w towarzystwie. Tego rodzaju skok może wykonać prawie każdy, kto ma zdrowe serce, nie choruje na epilepsję i oczywiście nie panikuje i się nie boi. Tego rodzaju skok polega na tym, że pasażer podpięty specjalną uprzężą do czaszy spadochronu spada razem z instruktorem, który również jest podpięty do czaszy spadochronu. Spadochron do skoków w tandemie to specjalny spadochron, taki którego czasza jest specjalnie przystosowana by unieść dwie osoby a nie jedną. Ponadto w takim spadochronie jest dodatkowo czasza awaryjna, która otwierana jest przez specjalne urządzenie, w przypadku gdy zawiedzie czasza główna.Skoki w tandemie są zabawą dla pasażera, podczas takiego skoku najwięcej napracuje się instruktor. To on kieruje spadochronem, czuwa nad bezpieczeństwem oraz dodaje otuchy pasażerowi.

Podniebna przygoda

Skakanie ze spadochronem z instruktorem odbywa się z wysokości 3000 metrów lub 4000 metrów. Najpierw następuje szybkie spadanie, dopiero na wysokości 1700 metrów otwiera się czasza i wtedy jest już tylko powolne opadanie. Tego rodzaju skoki są bezpieczne i są podniebną przygodą dla osób, które zupełnie nie są związane ze spadochroniarstwem. Może to być jednorazowa, bardzo piękna i specyficzna przygoda, lub może to być początek uprawiania spadochronowego sportu.

Przed skokiem szkolenie

W dzień kiedy ma się odbyć skok w tandemie należy udać się na miejsce wykonywania skoków. Przed skokiem odbywa się krótkie dwudziestominutowe szkolenie, które omawia jak się trzeba zachowywać w czasie skoku i jak ułożyć swoje ciało, kiedy zamknąć oczy, kiedy je otworzyć. W czasie skoku nie może dojść do jakichś incydentów, pasażer musi opanować wszelkie swoje emocje. Na górze, w powietrzu jest tylko pasażer i instruktor, który mimo wszystko wierzy, że skacze z człowiekiem odpowiedzialnym.

Zatem skoki są bezpieczne, stanowią fajną zabawę i mogą być ciekawą przygodą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy