Skip to content Skip to footer

Najważniejsze cechy blach trapezowych

Każdy niejednokrotnie widział na dachu blachę stalową. Przeważnie jest nią blacha trapezowa, która zdaje się nadawać na zadaszenie budynku bardziej niż którykolwiek z materiałów budowlanych. Z czego to wynika? Jakie właściwości ma blacha, że tak często jest wykorzystywana?

Wytrzymałość – najważniejsza cecha blachy trapezowej

Z pewnością, zadaszenie musi być solidne, ażeby wytrzymało konfrontację czy to z ulewnym deszczem, czy też z wichurą. Ważna jest solidność konstrukcji dachu, ale również jej pokrycia. Blacha natomiast, która wykonana jest ze stali, cechuje się odpornością na wszelkiego typu czynniki mechaniczne, które mogą zniszczyć innego rodzaju pokrycie dachowe.

Rzecz w tym, że blachy trapezowej nie przedziurawi, a przeważnie nawet nie przygniecie, grad lub spadające gałęzie. Oczywiście, do pewnego stopnia zależne jest to od jakości wykorzystanej stali, jednakże, jeśli posiada ona nawet przeciętne właściwości, powinna wytrzymać tego typu konfrontacje

Wytrzymałą ale i lekka

Niewątpliwie, jest kilka materiałów budowlanych, które są mocniejsze od stali. Wystarczy wspomnieć tu chociażby o betonie, z którego nie bez przyczyny tworzy się fundamenty budynków. Jednakże, beton to materiał ciężki, dlatego też, konstrukcja dachu musiałaby być niesamowicie wręcz wytrzymała, ażeby można było stworzyć pokrycie z betonu. Stal natomiast, która posiada również bardzo zadowalającą wytrzymałość, jest także nieporównywalnie wręcz lżejsza.

Niewątpliwie, lekkość stali sprawia również, że dosyć łatwo się ją montuje. Wniesienie blachy trapezowej na wysoki budynek ,aby tam stworzyć z niej pokrycie dachowe, nie jest wielkim wyzwaniem dla wprawionego budowlańca. Również budowlańcy – amatorzy, który samodzielnie przeprowadzają remonty dachów, przeważnie bez problemu dają sobie radę z blachą trapezową.

Korozja pokrycia dachowego

W przypadku metalowego pokrycia dachowego dużym problemem jest często korozja. Kiedy metal pokrywa się rdzą, traci swoje naturalne właściwości. Zardzewiała blacha trapezowa przecieka i nie nadaje się już do pokrywania dachu. Czy oznacza to, że jednak elementy stalowe nie nadają się do instalacji na dachu? Wręcz przeciwnie.

Blachę trapezową rzeczywiście konstruuje się ze stali, jednak ważnym jej składnikiem jest też cynk. To właśnie dzięki niemu, blacha nie pokrywa się rdzą i z powodzeniem może być wystawiona na długotrwałe działanie wilgoci. Regularne opady także nie doprowadzą do jej korozji.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal