Skip to content Skip to footer

Obowiązki producenta żywności

Czym tak naprawdę jest żywność? W świetle prawa do tej grupy zaliczane są wszelkie substancje przeznaczone lub nadające się do spożycia. Zgodnie z taką ideą i zasadą do takich produktów może należeć guma do żucia, dowolny napój oraz wszelkie produkty wchodzące w skład innego produktu żywnościowego.

Oznakowanie produktów

Producent zdrowej żywności musi przestrzegać rygorystycznych wymogów oraz zasad, które umożliwiają otrzymanie odpowiednich certyfikatów żywnościowych uprawniających zakwalifikowanie produktu jako ekologiczny, czyli potocznie mówiąc – zdrowy.

Oznakowanie tego typu produktów jest bardzo istotne i odbywa się na podstawie kilku konkretnych zasad oznaczających, że na opakowaniu żywności muszą być zamieszczone dane zgodne z prawdą, jasne, rzetelne oraz w żadnym wypadku nie wprowadzające w błąd. Informacje jednocześnie nie mogą przenosić na konsumenta iluzji wmawiającej mu, ze produkt wyleczy go z jakiejś choroby lub choćby wspomoże jej leczenie. Istnieje aż 12 elementów wymaganych odnośnie oznakowania żywności zdrowej: nazwa oraz wykaz składników, ilość użytych składników i ich kategorii, masa netto produktu, data minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia, sposób przechowywania produktu, dane producenta, kraj pochodzenia produktu, instrukcja użycia, zawartość procentowa alkoholu oraz informacja o wartości odżywczej.

Dodatkowo dla produktów spełniających wszystkie wymogi żywności ekologicznej nałożona jeszcze dwa oznakowania:
– numer identyfikacyjny organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej, której podlega podmiot gospodarczy dokonujący ostatniej czynności produkcyjnej lub przygotowawcze,
– charakterystyczne logo w kształcie liścia ułożonego z białych gwiazdek na zielonym tle.

Transport

Na producencie zdrowej żywności spoczywa również obowiązek odpowiedniego przewożenia wyprodukowanej i oznaczonej żywności do punktów sprzedaży detalicznej lub hurtowej. Zapewnienie odpowiednich opakować, temperatury chwilowego magazynu oraz wypożyczenie odpowiednich opakowań zbiorczych to tylko kilka rzeczy potrzebnych do legalnego transportu. Producent żywności jest oczywiście zobligowany do ewidencjonowania każdego transportu wyjeżdżającego z firmy tak, aby każdy przewóz był wykonany na wysokim poziomie jakościowym. Dobre przeprowadzanie procedury transportowej doskonale wpłynie na renomę firmy oraz skuteczność sprzedawania przez nią produktów.