Skip to content Skip to footer

Od sakiewki do portfela

Idąc gdziekolwiek na zakupy należy przy sobie posiadać pieniądze. Teoretycznie można się posługiwać kartami płatniczymi, jednak nie zawsze. Nie wszędzie bowiem przyjmują tą formę płatności. A ponadto w wielu miejscach ustanawiane są graniczne kwoty, od których w ogóle jest przyjmowane płacenie poprzez kawałek plastiku.

Dlatego tez warto zawsze mieć przy sobie trochę gotówki. Klienci gdy sięgają po portfele męskie lub damskie (w zależności od płci posiadacza portdela) i wyciągają z nich gotówkę, mogą dokonać zakupów również poniżej tych cen minimalnych dla płatności elektronicznej.

Warto też dodać, że kiedyś używano zupełnie innych przedmiotów do przenoszenia gotówki. W czasach, gdy walutą były dukaty i talary, służyły ku temu mieszki i sakiewki. Te były najczęściej dowiązywane przy pasie, choc w kieszeniach też je chowano. Jednak ich otwieranie trwąło niestety wyraźnie dłużej, aniżeli sięgnięcie po portfel i otworzenie go. Ba, pergaminów nie można było chować w sakiewkach (chyba, że bardzo je wygniatając w papierową kulkę), natomiast współczesne dokumenty czy wspomniane karty płatnicze spokojnie można w zakłądkę portfela włożyc, gdzie bedzie bezpiecznie leżeć.

Sakiewki jednak zajmowały tez zdecydowanie więcej miejsca. Siłą rzecyz służyły na dużo monet, a nie na trochę banknotów i trochę bilonu.