Skip to content Skip to footer

Opiekun półkolonii

Połowa grudnia to czas, w którym zastanawiam się czy po raz kolejny uczestniczyć w półkoloniach jako opiekun – osoba odpowiedzialneaza inne zdrowie jak i życie. Po dłuższym zastanowieniu odrzucam na bok wszelkie wątpliwości i wyruszam w miejsca, które początkowo były dla mnie niedostępne, lecz dzięki organizatorom mogę zwiedzić kolejne miejsca i poznać ich niezwykłą historię.

Półkolonie? Czy to jest gra, w którą opłaca się zagrać?

Dla mnie jak i dla wielu osób, które pierwszy raz miały do czynienia ze słowem półkolonia pomysł wydawał się nie do końca trafiony. Młodość połączona jest niezwykłą nicią z odrobiną szaleństwa, dzięki czemu postanowiłem zaryzykować i dołączyć jeszcze w październiku – miesiącu w którym rozpocząłem studia do organizacji, która zajmuje się organizacją wycieczek. Było to dla mnie wyjątkowe przeżycie, gdyż samemu nie mogłem sobie pozwolić na sfinansowanie w stu procentach wycieczki, która otworzyła i oczy na świat i pozwoliła dostrzec uśmiechy na twarzach dzieci. Te uśmiechy są najlepszą zapłatą za cały trud, jaki wkładam, by każda półkolonia była wyjątkowa.

W jaki sposób można sprawić aby półkolonia była wyjątkowa dla każdej osoby?

Program półkolonii bywa planowany z bardzo dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu każdy z opiekunów jest w stanie zaproponować swoje wizje jak i zastrzeżenia, dzięki czemu programy są niezwykłe i dobrane pod kątem indywidualnych zainteresowań. Większość dzieci, jak i starszych osób, które są zafascynowane piłką nożną nie będzie chciało uczestniczyć w szkoleniu kartingowym i nauczeniu się technik, od których zaczynał wybitny człowiek, jakim jest Robert Kubica. Tworząc kilka możliwości każdy opiekun jak i dziecko może wybrać taką półkolonie, która najbardziej będzie mu odpowiadać.,

Planowanie półkolonii pod kątem zainteresowań ma jeszcze kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość utworzenia przyjaźni, które mogą trwać przez wiele, wiele lat. Początkowe indywidualne zainteresowania mogą sprawić iż osoba, która jest zafascynowana światem motorsportu jako pilot, pozna osobę która pragnie być mechanikiem. Razem mogą stworzyć drużynę, która pozwoli im spełniać swoje marzenia i walczyć o miano bycia najlepszym w swojej dziedzinie. Takie małe marzenia mogą rozpocząć się od zwykłej półkolonii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju