Skip to content Skip to footer

Palety EPAL – gwarancja jakości od certyfikowanych firm

W łańcuchu dostaw znaczenie ma bardzo wiele komponentów. To najróżniejsze czynniki – ludzie, urządzenia, samochody, a nawet warunki atmosferyczne. Na niektóre mamy wpływ, a na inne już nie. Jednym z małych, ale niezwykle istotnych elementów jest paleta – niezwykłe rozwiązanie logistyczne.

Stowarzyszenie i palety EPAL

Paleta to najczęściej drewniana platforma służąca przede wszystkim do przeładunku najróżniejszych towarów, które pakowane są w mniejsze opakowania. Łatwo na niej towar ustawić, zabezpieczyć, a następnie przy pomocy wózka widłowego przesunąć lub przeładować w inne miejsce. Rozwijająca się gospodarka już 1950 roku przyczyniła się do tego, że szwedzka firma wyprodukowała pierwszą paletę EURO, która miała uniwersalne rozmiary pasujące do wszystkich wózków widłowych i innych urządzeń służących do przeładunków. Natomiast w 1991 roku powstało stowarzyszenie EPAL, które jest odpowiedzialne za gwarancję wysokiej jakości wszystkich europalet. Nośniki te, noszące również nazwę palet EPAL, są obecnie jednym z najważniejszych platform do magazynowania i transportowania.

Produkcja palet EPAL

Wyprodukowanie tego rodzaju nośników możliwe jest tylko przez certyfikowane firmy. W ten sposób mamy gwarancję, że otrzymujemy paletę wysokiej jakości, a do jej wykonania użyte zostały najlepsze komponenty. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Drewno jest szczególnym materiałem – już na tym etapie niezbędna jest kontrola jakości – tylko wyjątkowy surowiec gwarantuje, że paleta będzie dobrze spełniała swoje funkcje. Ważny jest już sam etap suszenia drewna, który zapobiega późniejszemu rozwojowi pleśni i grzybów. Produkcja palet EPAL przez certyfikowane firmy jest gwarancją, że każda paleta przeszła kontrolę jakości od początku do samego końca procesu wytwarzania.

Wymiary i znaczniki

Produkcja palet EPAL jest ściśle kontrolowana. Każdy najmniejszy element musi mieć odpowiednie wymiary. Deski, klocki, gwoździe – tutaj nic nie może być przypadkowe, ponieważ palety EPAL to dokładnie określone wymiary. Europalety występują w kilku wymiarach. Najpopularniejsza Epal to ta o wymiarach 800 x1200 mm i oznaczana również symbolem EUR1. Te rozpoznawalne znaczniki, czyli właściwie skróty, są widoczne na wszystkich wspornikach zewnętrznych oraz często także przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych.

To szczególny znak rozpoznawczy, który jest przede wszystkim gwarancją najlepszej jakości.