Skip to content Skip to footer

Palety plastikowe – skąd bierze się ich popularność?

Dziś to właśnie palety plastikowe wykorzystywane są powszechnie przez większość firm transportowych. Swoje zastosowanie znajdują także w magazynach. Wynika to głównie z tego, że palety z tworzyw sztucznych są łatwe w utrzymaniu w czystości, wytrzymałe oraz bezpieczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Zastosowanie palet plastikowych

Plastikowe palety głównie kojarzą się z branżą spożywczą. Jest to branża, na którą nałożone są bardzo rygorystyczne normy sanitarne. Palety z tworzyw sztucznych, jak już wspomniano, są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Dzięki temu przechowywanie i przewożenie w nich produktów spożywczych jest całkowicie bezpieczne. Dodać tu trzeba jeszcze, że plastik jest materiałem odpornym na działanie substancji chemicznych. Nie sprzyja także rozwojowi grzybów oraz pleśni. Poza branżą spożywczą pakty plastikowe są powszechnie stosowane także w takich branżach jak branża farmaceutyczna, chemiczna czy motoryzacyjna.

Rodzaje palet plastikowych

Na rynku dostępne są oczywiście różne modele plastikowych palet. Najczęściej przedsiębiorstwa decydują się na korzystanie z europalet. Są to palety w rozmiarze 1200×800 lub 1200×1000. Oczywiście wybór palet plastikowych jest dużo większe. Dostępne są w różnych rozmiarach, w różnej grubości oraz z różnym udźwigiem. Dzięki temu każda firma transportowa i magazyny może dobrać takie Palety plastikowe, której najlepiej odpowiadać będą indywidualnym oczekiwaniom i wymaganiom.

Plastikowe a drewniane palety

Jeszcze nie tak dawno w dużym stopniu wykorzystywane były palety drewniane. Dziś zaczyna się to zmieniać. Zdecydowana większość przedsiębiorstw zastępuje je paletami plastikowymi. Wynika to z kilku konkretnych powodów. Po pierwsze, plastikowe palety są trwalsze. Ich żywotność jest znacznie dłuższa. Oznacza to, że zakup takich palet to często inwestycja na długie lata. Pozwala to na zaoszczędzenie niemałych środków finansowych. Po drugie, są one odporne na negatywne działanie warunków atmosferycznych. W znaczący sposób ułatwia to transport różnego rodzaju towarów. Po trzecie, te rodzaju palety są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie ma tu zatem ryzyka, że przechowywane w nich towary mogłyby zostać zabrudzone.

Palety z tworzyw sztucznych zyskują na popularności i wszystko wskazuje na to, że to się nie zmieni. Na koniec dodaj jeszcze można, że tego rodzaju produkty mogą być poddane recyklingowi. Dzięki temu w mniejszym stopniu oddziałują na środowisko.