Skip to content Skip to footer

Podręczne alkomaty polecane kierowcom

Pijani kierowcy stanowią w Polsce bardzo poważny problem. Wypadku, w tym śmiertelne, z udziałem kierowców to jedno z największych zagrożeń na polskich drogach. Najgorsza sytuacja jest w weekendy i inne okresy wolne od pracy, gdy ludzie mają czas i okazję do spożywania alkoholu, po czym siadają za kółkiem. Efekty są wówczas nierzadko tragiczne.

Pomimo zaostrzenia kar dla pijanych kierowców, fatalnych statystyk i licznych kampanii nawołujących do niesiadania za kierownicą po pijanemu, sytuacja jest w zasadzie niezmienna. Zamiłowanie do alkoholu u polskich kierowców jest duże, szczególnie na tle innych krajów Europy. Sytuację pogarsza jeszcze nie najlepszy stan polskich dróg, jak również samych samochodów. Wielu kierowców tłumaczy się z przyłapania na jeździe po pijanemu, że nie wiedziało,że przekroczyli dozwolony limit. Wydaje się więc, że pomocny w takiej sytuacji mógłby być podręczny obowiązkowy alkomat wożony w samochodzie.

Alkomat przydatny kierowcy

Póki co, alkomatami dysponuje policja, od podręcznych po stacjonarne. Jednak sprawdzenie stanu trzeźwości po złapaniu przez stróżów prawa jest musztardą po obiedzie. W licznych komendach w kraju dostępne są alkomaty dla kierowców, na których każdy chętny może sprawdzić stan zawartości alkoholu we krwi przed rozpoczęciem podróży. Jednakże, trudno zakładać, aby takie rozwiązanie był z kolei rozwiązaniem na problem nietrzeźwości wśród polskich kierowców.

Obowiązkowe alkomaty rozwiążą problem?

Jakiś czas temu postulowano wprowadzenie obowiązkowych alkomatów, które każdy kierowca miałby wozić ze sobą. Pomysł ten miał zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, ale ostatecznie nie został wprowadzony w życie. Argumentem przeciw miałyby być wysokie koszty. Mimo to jest to warto uwagi pomysł i niewykluczone, że jeszcze kiedyś obowiązkowe alkomaty będą musiały znaleźć się na wyposażeniu auta jak choćby gaśnica. Warto wiedzieć, że są kraje, gdzie alkomaty są obowiązkowe, jak choćby Francja, dlatego warto mieć takowy, gdy planuje się podróż do takich krajów.

Wybór alkomatów osobistych w sklepach

Na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów, które można kupić i wozić w aucie lub trzymać w domu. Zakres rodzajów i cen pozwoli wybrać optymalny. Dostępne są między innymi alkomaty elektrochemiczne, których skuteczność jest bardzo wysoka. Inne rodzaje to alkomaty półprzewodnikowe i spektrofotometryczne. Rozrzut cenowy jest spory, ale dostępne są niedrogie i skuteczne alkomaty idealne dla osób, które potrzebują ich sporadycznie. Bardziej zaawansowane modele są przeznaczone dla kierowców zawodowych oraz dla firm transportowych.

Więcej na stronie https://alko-maty.pl/alkomaty.html