Skip to content Skip to footer

Podstawowe parametry graficznych wyświetlaczy LCD

Niezależnie od swego zastosowania graficzne wyświetlacze LCD wyróżniają się szeregiem parametrów, dzięki którym można je zakwalifikować przede wszystkim do zastosowań o charakterze przemysłowym. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że sprzęt ten jest idealnie stworzony do tego typu zadań.

Barwa tła świetlnego

Jednym z najważniejszych parametrów wyświetlaczy LCD jest ich kolor. Mowa tu przede wszystkim o barwie samego modułu. Trzeba bowiem podkreślić, że w wielu przypadkach wyświetlacze LCD graficzne to tak naprawdę układy czarno – białe, które są osadzone na tle emanującym określonym typem światła.

Spora część modułów LED emanuje np. jasnozielonym tłem. Dzięki niemu wzrok pracownika (np. w trakcie pracy w ciemnościach) nie jest aż tak bardzo obciążony. Oznacza to również, że mogą one wyświetlać szereg precyzyjnych i ważnych dla operatora danych, których przeoczenie mogłoby doprowadzić m.in. do „zawalenia” procesu technologicznego.

Rozdzielczość ekranu

Zwykle wyświetlacze LCD graficzne nie oferują zbyt rewelacyjnej jakości obrazu. Mało tego! Ich rozdzielczość oscyluje w granicach 150 x 75 pikseli lub mniej. Naturalnie nie jest to ich wadą. Wręcz przeciwnie, dzięki temu zużywają one mniej energii, a co za tym idzie – są efektywniejsze w pracy.

Trzeba też podkreślić, że tak na pozór niewielka rozdzielczość całkowicie wystarczy, by wyświetlić podstawowe informacje związane z konkretnym zadaniem. Temperatura, ciśnienie, a nawet zmiany w parametrach obrabiarek to dane, które z łatwością mogą zostać przedstawione przez te moduły.

Połączenie

Ważnym parametrem wyświetlacza jest też sposób, w jaki będzie on podłączany do mikrokomputera. Zdecydowana większość takich modułów jest łączona za pomocą tradycyjnego złącza PIN. Czasem jednak wykorzystuje się do tego celu bardziej złożone interfejsy, które najczęściej mają znormalizowaną i standaryzowaną postać.

Podsumowując wyświetlacze LCD graficzne to moduły, które dzięki swym właściwościom doskonale sprawdzają się w przemyśle. Niestety, ich właściwy dobór do określonych rodzajów maszyn, wymaga wciąż dokładnej analizy właściwości danego wyświetlacza. Co ważne, nie należy się tu ograniczać wyłącznie do jego przekątnej lub rozdzielczości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.pl