Skip to content Skip to footer

Półkolonie – kiedy warto zapisać na nie dziecko?

Obecnie dzieci mają możliwość spędzania wolnego czasu na różne sposoby, co dotyczy też wakacji, nie warto więc pozwolić, by pociecha spędziła ten czas przed komputerem czy telewizorem. Jedną z lepszych opcji są półkolonie dla dzieci. Kiedy warto zapisać na nie pociechę?

Kiedy nie można wyjechać

Wakacje zwykle wiążą się z wyjazdami, ale nie zawsze jest to możliwe. Półkolonie będą świetnym zastępstwem zwykłych kolonii, wyjazdów do babci czy z rodzicami, zawsze wtedy, gdy nie można się na to zdecydować, choćby teraz, z powodów epidemicznych.

Półkolonie dla dzieci to też świetny pomysł w przypadku młodszych dzieci, które same nie są jeszcze gotowe na wyjazd bez rodziców lub też rodzice nie chcą się z nimi rozstawać. Takie zajęcia często dedykowane są już dla maluchów, od na przykład 3 lat – w przypadku takich dzieci samodzielny wyjazd nie wchodzi w grę, ale jednocześnie wcale nie muszą spędzać całych wakacji w domu.

Kiedy dziecko ma określone zainteresowania

Półkolonie dla dzieci często mają charakter tematyczny. Zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, w których jest wiele takich ofert, mogą w nich przebierać i zafundować dzieciom wspaniałą wakacyjną przygodę w temacie, który je interesuje.

Możliwości jest zaś bardzo wiele. Mogą to być na przykład zajęcia naśladujące zajęcia w Hogwarcie, szkole Magii i Czarodziejstwa, do której uczęszczał uwielbiany przez dzieci Harry Potter, ale też świat znany z „Władcy Pierścienia”.

Niektóre podmioty oferują też półkolonie powiązane z nauką rozmaitych umiejętności i warsztatami, oczywiście mającymi formę zabawy – dziecko w czasie wakacji musi odpocząć od typowej nauki, znanej ze szkoły.

Gdy pociechę trudno jest wyciągnąć z domu

Wiele dzieci, młodszych i starszych, najchętniej spędziłoby czas wakacji, nie opuszczając swojego pokoju – oglądając telewizję czy korzystając z komputera. Jest to rzecz jasna wysoce niepożądane, dlatego, kiedy ma się dziecko z takimi preferencjami, zdecydowanie warto zapisać je na półkolonie.

Nawet jeśli nie będzie to zgodne z jego wolą, na pewno szybko przekona się, jak takie zajęcia są przyjemne i nawiąże nowe znajomości. Oczywiście jednak zapisanie na półkolonie nie może być całkiem wbrew woli pociechy – musi mieć ona wpływ na przykład na tematykę zajęć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.