Skip to content Skip to footer

Na co pomaga masaż klasyczny

Odsłonięcie wybranej części ciała oraz regularne głaskanie, oklepywanie czy ugniatanie – tak najczęściej kojarzony jest masaż klasyczny. Zazwyczaj sięga się po usługi masażysty, aby zminimalizować dolegliwości bólowe. Czy jednak ból jest jedynym powodem, gdy warto odwiedzić gabinet masażysty?

Nie tylko na ból

Masaż klasyczny jest idealnym rozwiązaniem jeśli cierpimy na ból mięśni. Warto jednak pamiętać, że w czasie seansu masowane będą jedynie określone partie mięśni, co przy bólu pourazowym może oznaczać konieczność przeprowadzenia kilku seansów masażu.

Oprócz bólu mięśniowego masażysta może także zminimalizować napięcie ścięgien i przykurczów mięśni. Wskazane jest wówczas sięganie po określone techniki masażu, które przyspieszą proces leczenia.

Coraz częściej masaż klasyczny stosuje się także przy leczeniu otyłości, ale również przy zmniejszaniu obrzęków, spowodowanych złym przepływem limfy.

Różne techniki na różne przypadłości

Zazwyczaj masaż kojarzony jest z delikatnym wstępem i zakończeniem, w czasie których mięśnie są delikatnie głaskane, co minimalizuje ich napięcie. Dopiero po takim wstępie można przejść do zasadniczego masażu.

Technika rozcierania jest wskazana przy stłuczeniach i skręceniach. natomiast ugniatanie stosuje się przy zrostach tkanek, przy głębokich bliznach oraz przy zgrubieniach torebek stawowych. Popularne w masażu sportowym wyciskanie obecnie stosuje się jako masaż pobudzający krążenie limfy.

Pracę mięśni oraz pobudzanie krążenia przypisuje się także technice oklepywania. Coraz popularniejsze jest również stosowanie wibracji w czasie masażu. Do tej techniki wykorzystuje się specjalne urządzenia, których działanie sprzyja odchudzaniu oraz pobudza rozwój mięśni.

Masaż jednorazowy czy cała seria

Częstotliwość korzystania z masażu zależy od rodzaju dolegliwości, jaką pacjent w ten sposób chce wyleczyć. Przy nagłych dolegliwościach bólowych, które pojawiły się np. na skutek urazu czy przetrenowania, bardzo często wystarcza jeden masaż zmniejszający napięcie mięśni i ścięgien.

Z kolei przy odchudzaniu czy przy konieczności pobudzenia krążenia limfy wskazane jest skorzystanie z serii masaży, które będą podtrzymywać efekt leczenia. Także seria masaży może być konieczna przy leczeniu głębokich blizn lub zrostów tkanek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA