Skip to content Skip to footer

Podłoga o wyglądzie drewna – zalety i wady wykładzin winylowych

Wykładzina winylowa staje się coraz bardziej popularna. Co odróżnia ją od konwencjonalnego PCV i jakie są zalety i wady podłóg winylowych?

Podłoga w biurze – parkiet, laminat czy wykładzina winylowa?

Jeśli szukasz nowej wykładziny podłogowej, z pewnością natkniesz się na określenie „wykładzina winylowa” (duży wybór wykładzin winylowych można znaleźć na stronie https://www.wykladziny-warszawa.pl/produkty). Producenci i użytkownicy bardzo chwalą sobie ten rodzaj podłogi. Jest tania, różnorodna, ​​jest zrównoważoną alternatywę dla parkietu, laminatu czy płytek. Wiele zalet, niewiele wad – czy to naprawdę dotyczy wykładzin winylowych?

Jeśli planujesz nowe biuro i szukasz odpowiedniej wykładziny podłogowej to zdecydowanie warto rozważyć wykładziny winylowe.

Podłogi PCV czy winylowe – różnice

PCV to nazwa klasycznej, kolorowo zadrukowanej plastikowej podłogi na rolce. W przeszłości polichlorek winylu był często pełen szkodliwych plastyfikatorów i miał złą reputację. W związku z tym dziś producenci sprzedają swoje towary głównie pod nazwą podłogi winylowej. Zastosowane w nich plastyfikatory są w dużej mierze nieszkodliwe – pod warunkiem, że towary zostały wyprodukowane i certyfikowane w Europie.

Jednak winyl występuje również w innych formach, a mianowicie jako płyta lub deska. Struktura jest podobna do laminatu – podstawa to cienka płyta pilśniowa, z winylem i warstwą dekoracyjną plus uszczelnienie na wierzchu. Dzięki wszechstronnemu wzornictwu ta wykładzina podłogowa jest obecnie bardzo popularna.

W ostatnich latach podłogi winylowe bardzo ewoluowały. Producenci mają w ofercie oprócz winylu inne powierzchnie z tworzyw sztucznych. Na przykład poliuretan czy polipropylen. Nie zawierają one szkodliwych plastyfikatorów i rozpuszczalników.

Zalety podłóg winylowych

Drewniane deski podłogowe lub wygląd kamienia, beton, czarno-biała szachownica lub kolorowe wzory – nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wzory (bogata oferta wykładzin jest dostępna na stronie https://www.wykladziny-warszawa.pl/). Wygląd drewna, wzór płytek lub wygląd industrialny – żadna inna wykładzina podłogowa nie jest tak różnorodna. Nie jest to jednak jedyna zaleta podłóg winylowych.

Wykładziny winylowe są praktyczne i niedrogie. Podłoga, która wygląda jak drewno, ale nie jest wykonana z prawdziwego drewna i jest znacznie tańsza, cieszy się coraz większą popularnością.

Podłoga winylowa jest szczególnie łatwa do układania

Wykładziny winylowe są dostępne w paskach, które są przykleja się do podłoża. Podłogi winylowe są dostępne w poręcznych płytkach lub deskach. Są one po prostu sczepiane ze sobą jak laminat. Bez klejenia.