Skip to content Skip to footer

Pomoc dla seniora

Osoby chorujące na alzheimera, czy borykające się z jakąkolwiek formą demencji powinny znajdować się pod stałą opieką i kontrolą. Idealnie byłoby, gdyby mogły się nimi zajmować bliscy i członkowie rodziny, nie zawsze jednak jest taka możliwość. Co zrobić, gdy nie radzimy sobie na własną rękę?

Gdzie szukać pomocy?

Niektóre starsze osoby mieszkają same i, pomimo usilnych próśb krewnych, nie chcą się przeprowadzić. Najlepiej czują się w środowisku, które dobrze znają w myśl przysłowia, że starych drzew się nie przesadza.Rodzina, ze względu na pracę i inne obowiązki domowe, nie zawsze ma czas, by całodobowo doglądać seniora. Z kolei nie każdy ma zaufanie do prywatnych opiekunów przychodzących bezpośrednio do domu. Dom opieki dla chorych na alzheimera Warszawa ma zapewniać seniorom bezpieczną przestrzeń, a ich najbliższym spokój o babcię, dziadka, matkę lub ojca.

Domy opieki dla chorych na alzheimera to wyspecjalizowane ośrodki zatrudniające osoby potrafiące udzielić pomocy medycznej oraz psychologicznej. Każdy ośrodek opiekuńczy dla osób starszych rekrutuje ponadto pracowników o nieprzeciętnej empatii, cierpliwości oraz odpowiednim podejściu do schorowanych, i tracących poczucie rzeczywistości seniorów. Ośrodki tego typu starają się stworzyć starszym ludziom przyjazną atmosferę i zachęcać ich do podejmowania codziennych aktywności, jak np. lekkie sporty, czy ćwiczenia umysłowe w postaci krzyżówek oraz innych łamigłówek.

Jak wybrać ośrodek opiekuńczy dla osób starszych?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto zrobić rekonesans w Internecie lub wśród znajomych. Poczta pantoflowa nierzadko dostarcza cennych informacji. Domy opieki dla chorych na alzheimera zazwyczaj są również otwarte na wizyty prywatne. Oznacza to, iż jeszcze przed umieszczeniem chorego w konkretnym ośrodku, dobrze jest wybrać się do wybranego domu z prywatną wizytą w celu sprawdzenia warunków zakwaterowania, wyżywienia oraz rekreacji seniorów.

Oczywiście podczas pobytu członka rodziny w ośrodku, możemy go odwiedzać i spędzać z nim czas, kiedy tylko będziemy mieć na to ochotę. Ważnym kryterium wyboru ośrodka jest fakt, iż dana instytucja nie utrudnia kontaktów rodziny z seniorem, a wręcz przeciwnie, stara się wspierać wszystkich zainteresowanych w pielęgnowaniu więzi. Dom opieki dla chorych na alzheimera Warszawa powinien także stworzyć starszym ludziom oraz odwiedzającym ich krewnym atmosferę prywatności.