Skip to content Skip to footer

Poznać się na broni – myślistwo, rekreacja i sport

Broń palna to wynalazek, który wciąż jest udoskonalany przez człowieka. W dobrych rękach broń posłuży zgodnie z jej przeznaczeniem. Także niektóre dziedziny sportu oraz myślistwo wymaga umiejętności korzystania z tego narzędzia.

Rozmaite rodzaje myśliwskiej broni

Broń myśliwska oczywiście różni się od tej policyjnej. Wśród rodzajów broni do polowań na zwierzynę możemy wyróżnić ich wiele i podzielić je na grupy. Tylko tak przybliżymy sobie pojęcie o broni i wybierzemy dubeltówkę, sztucer, trójlufkę, a może nawet kniejówkę.

Inną broń myśliwy użyje do polowania na grubego zwierza, jak dzik czy jeleń, a inną zabierze ze sobą na zimowe bażancie łowy. Każda bowiem ma swoje przeznaczenie i zastosowanie. Na początek ważne aby wiedzieć jak najwięcej o broni, którą aktualnie potrzebujemy. Początkujący zapaleńcy mogą wyposażyć się np.: używaną lekką broń i poszukać najpierw ofert „kniejówka sprzedam” zanim nabędą doświadczenia.

Podział broni myśliwskiej

Ze względu na rodzaj nabojów dzielimy broń myśliwską na: śrutową, kulową i kombinowaną. Pod względem funkcji użytkowej broń dzieli się na: strzelby, np.: dubeltówka i kniejówka; sztucery i broń kombinowaną. Broń można zaliczyć także jako broń łamaną np.: trójlufka, kniejówka, nadlufka lub niełamaną jaką jest sztucer ładowany i strzelby jednolufowe.

Wśród tak wielu zróżnicowań broni myśliwskiej można także rozróżniać je ze względu na automatykę: jednostrzałowa, powtarzalna, samopowtarzalna. Układ luf w myśliwskiej broni można rozróżnić i wyjaśnić za pomocą przykładu: układ luf dubeltówce może być poziomy lub pionowy. Dubeltówka posiada dwie lufy – stąd jej nazwa. Lufy broni mogą być gwintowane, tak jak w kniejówce, gdzie jedna jest gładka, druga gwintowana lub niegwintowane w dubeltówce. Czwórlufka posiada dwie lufy gwintowane i dwie gładkie.

Broń w sporcie i dla początkujących

Jednym ze sportów, w którym zobaczymy dubeltówkę bądź dwulufową kniejówkę, jest strzelanie do rzutków. Do ćwiczeń i nauki na początek najlepsza będzie kniejówka używana. Ta krótsza i lżejsza niż dubeltówka broń może z powodzeniem służyć przyuczeniu.

Szanując używaną kniejówkę, na dalszym etapie kariery w strzelaniu do rzutków, możemy zrobić z niej użytek odsprzedając ją młodzikom. Najlepiej ogłosić się wtedy na forach sportowych i łowieckich pisząc: kniejówka sprzedam lub kniejówka używana na sprzedaż. Zadbana broń będzie cieszyła kolejne pokolenia i służyła na dłużej.