Skip to content Skip to footer

Rękawice lateksowe

Dłonie każdego dnia wykonują tysiące ruchów, są narażone na wiele czynników środowiskowych, chemicznych i mechanicznych, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Poza odpowiednimi kremami należy stosować także rękawice lateksowe, które zabezpieczą dłonie przed działaniami niepożądanymi.

Rodzaje rękawiczek lateksowych

Wyróżnia się rękawice pudrowe i bezpudrowe. Każde z nich daje nieco inny poziom komfortu. Pudrowe rękawice medyczne od wewnątrz pokryte są skrobią ziemniaczaną lub talkiem. Są one zalecane osobom, które borykają się z nadmierną potliwością dłoni, ponieważ są w stanie pochłaniać nadmiar wilgoci. Rękawice bezpudrowe i pudrowe charakteryzują się taka samą wytrzymałością i elastycznością, dlatego ich użytkowanie jest bardzo komfortowe.

Podczas doboru rękawiczek medycznych bardzo ważny jest ich rozmiar.

Za małe obniżają komfort pracy, ograniczają ruchy dłoni oraz mogą powodować nieprzyjemne podrażnienia. Zbyt duże zwiększają ryzyko przedostania się patogenów na dłonie, a wykonywana praca staje się mniej precyzyjna. Dlatego dobór rozmiaru jest bardzo ważny szczególnie dla personelu medycznego, gdzie dokładność i bezpieczeństwo mają duże znaczenie.

Zalety rękawiczek lateksowych

Tak zwane rękawiczki medyczne wykonane są z naturalnego materiału, jakim jest lateks. Jest to surowiec pozyskiwany z drzewa kauczukowego, charakteryzuje się świetnymi parametrami — elastyczność, rozciągliwość, odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne.

Zastosowanie lateksu do produkcji rękawic wpłynęło na ich liczne zalety. Rękawice lateksowe są uniwersalne, co oznacza, że można je używać zarówno na prawej, jak i lewej dłoni. Kolejną bardzo ważną cechą jest ich wytrzymałość, dzięki temu dłonie nie są bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo, jakimi mogą być szkodliwe substancje lub ostre narzędzia. Elastyczność i rozciągliwość to następne zalety, o której warto wspomnieć. Dzięki temu rękawiczki pasują na małe i duże dłonie, odpowiednio przylegają do skóry, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Poza tym łatwo się je zakłada.

Dlaczego warto używać rękawic lateksowych?

Naturalny lateks to bardzo wytrzymałe i elastyczne tworzywo, dlatego rękawice z niego wykonane będą skutecznie chronić dłonie przed patogenami, szkodliwymi środkami chemicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego wiele placówek medycznych i firm farmaceutycznych decyduje się na ich zakup.

Dużym plusem jest fakt, że istnieją rękawice lateksowe przeznaczone dla osób uczulonych na to tworzywo. Od wewnątrz pokryte są warstwą polimeru, która zabezpiecza przed kontaktem skóra, a uczulające proteiny lateksu. Polimer umożliwia także łatwiejsze zakładanie rękawiczek, nawet gdy jest ona spocona lub mokra.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar