Skip to content Skip to footer

Rodzaje lamp pokojowych

Jak wiadomo, oświetlenie w pomieszczeniu jest niezwykle istotne. Poza praktycznymi względami, jak umożliwienie nam funkcjonowania w domu w momencie, kiedy na zewnątrz zapada zmrok ma ono także kluczowy wpływ na nasze samopoczucie. Źle dobrane oświetlenie w domu może sprawić, że nie będziemy czuć się komfortowo, a nawet zaczniemy odczuwać rozdrażnienie.

Jakie są rodzaje lamp pokojowych?

Jak wiadomo, na rynku lampy pokojowe występują w sporych ilościach. W związku z powyższym każdy może wybrać taką, która będzie odpowiadała mu zarówno wizualnie oraz najlepiej sprawdzi się jako oświetlenie pokojowe w danym pomieszczeniu.

Producenci lamp pokojowych zadbali o to, aby stworzyć zarówno takie, które świetnie odnajdą się w małych pomieszczeniach, jak i takie, które dedykowane są pomieszczeniom o większych rozmiarach.

Pamiętać należy o tym, aby dostosować wielkość lampy do pomieszczenia, w jakim się będzie znajdować. Jeżeli myślimy o oświetleniu do kilkunastometrowego salonu, to lampy halogenowe raczej nie będą najlepszym rozwiązaniem. To samo dotyczy małych pokoi. Jeżeli pokój, do którego wybieramy oświetlenie ma raptem 3 x 3 metry, to kiepskim pomysłem będzie umieszczanie w nim ogromnego żyrandolu, który tak rozświetli pomieszczenie, że ciężko będzie w nim przebywać.

Jak wybrać odpowiednie lampy pokojowe?

Podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest wyżej wspomniana wielkość pomieszczenia. Oświetlenie pokojowe powinno być przede wszystkim tak dobrane, aby dobrze rozjaśniało dane pomieszczenie, ale również nie było zbyt jasne.

Dodatkowo sama wielkość żyrandolu jest również istotna. Nie chodzi tu jedynie o kwestie samego oświetlenia, choć to ono jest oczywiście najbardziej istotne, ale także o kwestie estetyczne. Jeżeli w zbyt małym pomieszczeniu zastosujemy zbyt duży żyrandol, wówczas optycznie je pomniejszy. Jeżeli znowu w dużym pomieszczeniu zastosujemy zbyt mały żyrandol lub postawimy na lampki halogenowe, wówczas będzie wyglądało to co najmniej dziwnie.

Producenci lamp pokojowych zadbali o to, aby każdy mógł znaleźć taką lampę, która idealnie oświetli dane pomieszczenie, a także sprawi, że zyska ono na wyglądzie. W związku z tym faktem warto przejrzeć asortyment danego sklepu w którym będziemy dokonywać zakupów, aby móc wybrać najlepsze oświetlenie do naszych wnętrz.