Skip to content Skip to footer

Rodzaje maszyn do lodu stosowanych w gastronomii

Możemy wyróżnić kilka rodzajów maszyn do lodu. Używane są w różnych celach. Najczęściej używane są w lokalach gastronomicznych, sklepach oferujących świeże mięso lub ryby oraz w gospodarstwach domowych.

W tym artykule opisane zostaną urządzenia które można spotkać najczęściej.

Kostkarki do lodu

To najbardziej rozpowszechnione maszyny do lodu. Mogą one być duże i wolnostojące albo wbudowane w lodówki z zamrażarkami. Kostkarki produkują lód w formie schludnych sześcianów, które najczęściej dodawane są do napojów. Kostki wyglądają elegancko, a co jeszcze ważniejsze – łatwo je policzyć. Ułatwia to dozowanie lodu przy dodawaniu go do szklanek.Kostkarki różnią się między sobą wydajnością (ilością lodu wyrażoną w kilogramach, jaką produkują w czasie doby) i czasem przygotowania pierwszej porcji lodu, mogą być chłodzone wodą lub powietrzem.Ważne jest by wybierając kostkarkę do lodu wziąć pod uwagę nasze maksymalne zapotrzebowanie na lód. To właśnie od niego będzie zależało, jak dużej maszyny będziemy potrzebować. Jeśli zależy nam by lód ładnie wyglądał, to musimy koniecznie zamontować filtr do wody. Jeżeli zrezygnujemy z niego lub będzie on niesprawny, to produkowane kostki będą matowe – co może budzić niezadowolenie gości lokalu.

Łuskarki do lodu

Wytwarzają lód w postaci podłużnych płatków śniegowych. Ta forma lodu używana jest przede wszystkim do wykładania otwartych lodówek ze świeżym mięsem lub rybami, czy owocami morza. Lodu w tej postaci można oczywiście używać do napojów, ale robi się to rzadko ze względów estetycznych. Zewnętrznie, łuskarki to maszyny do lodu, które są bardzo podobne do kostkarek.

Granitory

To wyjątkowy rodzaj maszyny do lodu. Granitory przede wszystkim produkują włoski deser – granitę, która jest połączeniem sorbetu, lodu i napoju. Wyglądem nie przypomina kostkarek i łuskarek. Granitor to bezbarwny zbiornik z mieszadłem, które uniemożliwia zamienienie się wlanej do niego substancji w lodową bryłę.W granitorach można przygotowywać kilka rodzajów lodowych przysmaków. Mogą to być wspomniane wyżej granity, których podstawą są kolorowe koncentraty, soki, syropy lub zmiksowane owoce. Może służyć też do produkcji sorbetto (rodzaju shake’a), a nawet napojów alkoholowych.Granitory, co roku są hitem lokali gastronomicznych w nadmorskich kurortach oraz festynów i wesołych miasteczek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.siorbet.pl/maszyny.html