Skip to content Skip to footer

Rodzaje witamin i ich rola w organizmie człowieka

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować i pozostawać w dobrym zdrowi u prawidłowo się rozwijać niezbędne jest dostarczenie mu różnego rodzaju związków chemicznych i organicznych. Są one przede wszystkim źródłem energii dla organizmu, a także materiałem budulcowym oraz źródłem powstawania systemu odpornościowego organizmu. Wśród niezbędnych substancji jakie muszą być dostarczane do organizmu należy wymienić witaminy.

Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi. Regularne ich dostarczenie do organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Sam organizm nie wytwarza tych związków, dlatego też niezbędne jest ich dostarczanie do organizmu poprzez spożywanie pokarmów w nie bogatych. Poziom witamin dostarczanych do organizmu powinien być optymalny. Zarówno niedobór witamin (awitaminoza) jak również ich nadmiar (hiperwitaminoza) mogą prowadzić do różnych chorób i uszkodzeń organizmu. Istnieje wiele grup witamin. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić witaminę A, C oraz D.

Witamina A została odkryta jako pierwsza. Można ją znaleźć w takich źródłach pokarmowych jak jajka,tran, tłuste mięso oraz sery i inne produkty mleczne. Niedobór witaminy A morze prowadzić do ślepoty zmierzchowej zwanej popularnie kurzą ślepotą. Choroba ta polega na zaburzeniach widzenia w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Efektem hiperwitaminozy tego typu u kobiet w ciąży może być osteoporoza oraz bule stawów i głowy.

Witamina C jest jedną z najpowszechniej znanych witamin. Wśród jej źródeł należy przede wszystkim wymienić owoce cytrusowe, jabłka, czarne jagody, maliny, jeżyny, brokuły, szpinak, kalarepę oraz soję. Głównym efektem awitaminozy tego związku jest szkorbut (nazywany również gnilcem). Nadmiar witaminy C powoduje zaburzenia w układzie pokarmowym i nerwowym a także przyśpiesza tworzenie się kamieni nerkowych.

Witamina D jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm tkanki kostnej oraz wchłanianie się wapnia. Bogate w witaminę D są tran, masło, jajka, mleko. Jej źródłem są również promienie UV. Jej niedobór powoduje u dorosłych osteoporozę natomiast u dzieci krzywicę.

Poziom witamin w organizmie może być regulowany przy pomocy specjalnej diety. Bardzo często jako uzupełnienie naturalnych źródeł stosuje się witaminy w formie kapsułek. Najczęściej stosowaną ich form są multi witaminy dla kobiet. Są to preparaty w formie kapsułkowej, które zawierają kombinacje niezbędnych dla organizmu witamin. Nie istnieje jedna idealna multiwitamina. Są one zróżnicowane w taki sposób, aby zaspokajały różne potrzeby różnych organizmów. Należy pamiętać o tym, że stanowią one jedynie uzupełnienie diety a nie jej środek zastępczy. Należy równie unikać nadmiaru witamin w organizmie który jest tak samo groźny jak ich niedobór.