Skip to content Skip to footer

Sandomierz- miasto, w którym można się zakochać

Sandomierz to bardzo malownicze i urokliwe miasto. Zagraniczni turyści nazywają go małym Rzymem ze względu na jego dostojny i romantyczny charakter. Sandomierz może poszczycić się przepięknym rynkiem i zabytkami architektonicznymi najwyższej klasy.

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Najbardziej popularną atrakcją turystyczną Sandomierza jest Brama Opatowska. Rozciąga się tam widok na całą panoramę miasta, przez co łatwiej poznać jego topografie. Brama Opatowska jest jedyną taką średniowieczną konstrukcją w Polsce. Reszta tego typu bram nie wytrzymała upływu czasu. Równie znany jest Wąwóz Królowej Jadwigi. Wąwóz można łatwo zlokalizować, bo leży pomiędzy dwoma kościołami, mianowicie świętego Pawła i świętego Jakuba.

Jest żywym pomnikiem historii i miejscem, w którym można pooddychać świeżym i czystym powietrzem. Swoją popularność zawdzięcza tutejszym lasom lessowym i faktowi, że bywała tu święta Jadwiga- Królowa Polski. Renomy Sandomierzowi nadaje także Zamek Królewski i Pomnik Wincentego Kadłubka. Oba te zabytki świadczą o tym, jak dynamicznie rozwijało się miasto za panowania Kazimierza Wielkiego i jak wiele śladów po nim pozostało do dziś.

Kto najczęściej odwiedza Sandomierz?

To czarujące miasto jest celem wędrówki nie tylko polskich turystów, ale i tych zza granicy. Cenią sobie nie tylko walory architektoniczne miasta, ale i spokojną i cichą atmosferę panującą wokół. W Sandomierzu można porządnie wypocząć i wreszcie nacieszyć się obecnością najbliższych, gdyż sprzyja temu okoliczna panorama i romantyzm unoszący się w powietrzu. Będąc w Sandomierzu, ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu, a konkretnie zatrzymał się w epoce średniowiecznej. A jak wiadomo, obfitowała ona nie tylko w wierzenia religijne, ale i w romantyczny etos miłosny.

A jak wygląda sprawa z noclegami?

Znaleźć wolne pokoje w Sandomierzu nie jest tak prosto, jednak nie jest to misja niemożliwa. Miasto ma wiele przytulnych i eleganckich pensjonatów i hoteli, toteż prędzej czy później każdy znajdzie coś odpowiedniego. Zarówno w pensjonatach jak apartamentach pokoje w Sandomierzu nie odbiegają standardem mieszkaniowym od innych miejsc w Polsce.

Są schludne, zadbane i czyste i mają w swojej ofercie wszystkie podstawowe tekstylia, których może potrzebować turysta. Sporą zaletą sandomierskich pokoi hotelowych jest ich cena. Jak się okazuje, jest trochę niższa niż w innych aglomeracjach turystycznych tego typu- a to spory plus. Zwiedzającym zostaje trochę pieniędzy w portfelach i mogą je wydać na inne przyjemności.