Skip to content Skip to footer

Skup cyny

Cyna to materiał, który nie występuje zbyt często w czystej postaci. Jest odporna na korozję i posiada dość niską temperaturę topnienia. Dlatego też wykorzystuje się ją w przemyśle samochodowym oraz innych gałęziach przemysłu wytwórczego. Aby odzyskać złom cyny z różnych stopów i urządzeń potrzebny jest jej recykling.

CYNA SKUP W JAKIEJ POSTACI?

Wiele skupów oferuje skup cyny bez względu na jej postać. Skupują zarówno cynę w czystej postaci jak i jej stopy z innymi metalami. Niektóre stopy nie są zbyt często skupowane ze względu na małą zawartość cyny, inne zaś mają za dużą domieszkę innych metali, takich jak żelazo lub miedź. Mimo dość powszechnego zastosowania, cyna nie jest dość powszechna jako metal kolorowy. Skup cyny dokonywany jest głównie w przypadku lutów oraz past lutowniczych. Przy sprzedaży cyny warto pamiętać, że zawartość cyny w stopie ma bardzo duże znaczenie dla końcowej wyceny materiału. Cynę można zastępować innymi metalami, ale mimo wszystko jest ona na tyle cenna, że złom cyny skupują wszystkie liczące się firmy recyklingo.

CYNA SKUP ZA JAKĄ CENĘ?

Cena cyny w skupie jest stosunkowa stabilna. Najdroższa jest cyna czysta. Stop z domieszką innych metali obniża cenę skupu. Najtańszy jest stop, w którym cyna stanowi 40%. Jak wszędzie nawet cena cyny w skupie posiada wyjątki. Najdroższym stopem z domieszką innych metali jest stop z domieszką srebra. Niekiedy jest on dwukrotnie droższy niż cena czystej cyny. Najbardziej opłacalny jest skup cyny lutowniczej ze względu na łatwość w jej odzyskaniu w połączeniu z wysoką zawartością interesującego nas pierwiastka.

WŁAŚCIWOŚCI CYNY

Cyna jest jednym z najbardziej kowalnych i rozciągliwych metali dzięki czemu daje możliwość swobodnego jej formowania. Jest to metal o barwie srebrzysto białej. Zastosowanie cyny w przemyśle samochodowym zapobiega powstawaniu korozji. Bez cyny nie byłoby podstawowej wersji brązu. Jest to stosunkowo tani materiał posiadający bardzo dobre właściwości mechaniczne. Jest ona często wykorzystywana. Posiada niską temperaturę topnienia co sprzyja w łatwym odlewaniu wielu przedmiotów.

Warto jest przejrzeć niepotrzebne rzeczy w domu. Kiedyś wiele z nich było produkowanych z domieszką cennego pierwiastka jakim jest cyna. Może akurat zdarzą się takie, które po sprzedaży zasilą nasz budżet choćby w minimalnym stopniu.