Skip to content Skip to footer

Suszone warzywa – najczęściej zadawane pytania

Suszone warzywa to niezwykle smaczne i zdrowe produkty, których nie powinniśmy pomijać w naszym menu. Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości zastosować świeżych roślin. Co warto wiedzieć na temat suszonych warzyw?

Jakie walory mają suszone warzywa?

Warzywa w każdej wersji to produkty szczególnie wskazane w diecie człowieka. Ludzki organizm do działania potrzebuje regularnego dostarczania cennych witamin i składników odżywczych. Źródłem mikro- i makroelementów są również warzywa suszone, których popularność w ostatnich latach bardzo wzrosła. Co ważne – rośliny w takiej formie mają nawet więcej błonnika, który jest szczególnie istotny, gdyż wspiera m.in. trawienie.

Walory odżywcze takich warzyw to jednak tylko jedna z ich zalet. Wielką korzyścią jest też smak i aromat, ceniony przez wielu szefów kuchni i miłośników gotowania. Producent suszonych warzyw zapewnia, że podczas obróbki produkty nie tracą nic ze swoich naturalnych korzyści. Dzięki temu proces suszenia nie powoduje utraty właściwości zdrowotnych ani smaku.

Kiedy i jak używać suszonych warzyw?

Suszone warzywa można stosować bez względu na porę roku. Mnóstwo ludzi chętnie korzysta z nich wiosną czy latem do stworzenia np. smacznych sałatek czy przystawek. Nie da się jednak ukryć, że producent suszonych warzyw szczególnie poleca swoje produkty w czasie, gdy nie mamy dostępu do świeżych roślin.

Suszonych warzyw można użyć na dziesiątki sposobów do różnego typu potraw na ciepło i zimno. Stanowią świetny dodatek nie tylko do wspomnianych sałatek, ale też różnorodnych przekąsek, kanapek, tortilli oraz dań mięsnych, zup, ryżu, kasz. Są też dobrym elementem farszu do pierogów czy krokietów.

Skąd brać suszone warzywa?

Zarówno warzywa, jak i owoce, grzyby czy mięso, można suszyć samemu, stosując do tego specjalne urządzenie lub piekarnik. Nie każdy ma jednak możliwość czy czas, by dokonać takiej obróbki w domowych warunkach. Wówczas zdecydowanie łatwiej i szybciej skorzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach.

Każdy producent suszonych warzyw stara się przygotować szeroką ofertę, dzięki czemu klienci mogą wybierać spośród naprawdę wielu gatunków – od marchwi, przez pomidory, po burki czy cebulę. Suszone produkty znajdziemy w zwykłych marketach, dużych dyskontach, a także w mniejszych sklepikach z asortymentem ekologicznym.