Skip to content Skip to footer

Technika druku sublimacyjnego

Nowoczesne techniki drukarskie z roku na rok przybierają na sile. Wyśrubowane oczekiwania klientów, zwłaszcza w kwestii promowania swoich produktów sprawiają, że jakość i trwałość nadruku jest dziś jeszcze bardziej istotna niż wcześniej. Wielu producentów materiałów reklamowych decyduje się na wprowadzenie do swojego portfolio nadruku sublimacyjnego.

Czym różni się druk sublimacyjny od innych technik drukarskich?

NaDruk sublimacyjny to prawdziwe odkrycie w dziedzinie współczesnego drukarstwa. Technologia ta bazuje na chemicznym zjawisku sublimacji, czyli przejścia substancji ze stanu stałego od razu na gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Wszystko dzięki bardzo wysokiej temperaturze, która generowana jest w prasie sublimacyjnej.Sublimacja druk najlepiej sprawdza się na sztucznych tkaninach poliestrowych, choć możliwe jest jego stosowanie na drewnie, metalu czy ceramice. Istota działania druku sublimacyjnego polega na tym, że pod wpływem wysokiej temperatury włókna poliestrowe otwierają się przyjmując barwnik niejako do swojego wnętrza. Kiedy prasa sublimacyjna przestaje działać i temperatura się obniża włókna te z powrotem się zamykają, a barwnik zostaje wewnątrz.

Zalety nadruków sublimacyjnych

Sublimacja druk to obecnie absolutny hit! Wniknięcie barwnika sublimacyjnego głęboko w strukturę włókna poliestrowego gwarantuje, że nadruk jest estetyczny i trwały. Powstałe w efekcie sublimacji banery reklamowe, flagi czy odzież robocza są odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz skrajne temperatury (zarówno wysokie jak i niskie). Nadruk sublimacyjny nie blaknie pod wpływem promieniowania UV, deszczu czy mrozu. Nadrukowana grafika długo zachowuje swą trwałość: nie kruszy się, nie łuszczy.Na druk sublimacyjny najchętniej klienci decydują się przy zamawianiu banerów reklamowych, flag, odzieży reklamowej czy roboczej. Obecnie druk sublimacyjny to numer jeden, jeśli chodzi o grafiki na T-shirtach czy spodniach roboczych. Należy też podkreślić, że nadruk sublimacyjny jest całkowicie bezpieczny dla skóry, nie wywołuje alergii, podrażnień, wysypek czy pokrzywek. Odzież z tak nadrukowaną grafiką może być bezpiecznie użytkowana zarówno przez dorosłych jak i dzieci.