Skip to content Skip to footer

Tokarki konwencjonalne – czy dalej są potrzebne?

Tokarki są jedną z tych maszyn, bez których nie poradziłby sobie żaden zakład produkcyjny. Jednak obecnie większość fabryk stosuje zautomatyzowane tokarki CNC, podczas gdy te konwencjonalne są nie tylko odsuwane na bok, ale również krytykowane. Należy jednak pamiętać, że istnieją czynności, których żadna maszyna nie wykona tak dobrze jak człowiek.

Tokarki konwencjonalne – co to takiego?

Wśród czytelników tego artykułu na pewno znajdą się tacy, którzy nawet nie słyszeli o klasycznych tokarkach konwencjonalnych. Najprościej rzecz ujmując są one ręcznie obsługiwaną odmianą obrabiarek do metalu, do których obsługi trzeba znacznie więcej wprawy niż w przypadku tokarek CNC.

Ich zasada działania jest jednak taka sama – obracają one dany wyrób wokół własnej osi, tak aby za pomocą odpowiednich narzędzi móc nadać mu pożądanych kształtów. Jak dokładnie wygląda obsługa tego staromodnego urządzenia?

Kilka słów o obsłudze tokarek konwencjonalnych

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej osoba pracująca na tokarce konwencjonalnej potrzebuje zdecydowanie większych umiejętności niż pracownicy obsługujący tokarki zautomatyzowane. Maszynę trzeba zawsze nastawiać ręcznie, a każdy detal na toczonym metalu jest nanoszony poprzez pociąganie odpowiednich wajch, czy też klikanie właściwych przycisków na tokarce.

Co więcej, po skończonej obróbce wytoczony produkt trzeba dokładnie zmierzyć i sprawdzić pod względem jakościowym, tak aby w magazynie nie znalazł się wadliwy towar. Wszystko to sprawia, że tokarki konwencjonalne zabierają swoim użytkownikom wiele czasu i wymagają od nich ogromnych pokładów cierpliwości.

Czy tokarki konwencjonalne mają zalety?

Choć mogłoby się wydawać, że zautomatyzowane tokarki CNC są lepsze od konwencjonalnych pod każdym możliwym względem to jednak staromodna maszyna do toczenia ma kilka niepodważalnych zalet. Przede wszystkim pozwala ona na bardzo dokładne wytoczenie danego przedmiotu, przez co idealnie nadaje się do wyrabiania skomplikowanych i delikatnych produktów.

Warto też wspomnieć o tym, że choć tokarka konwencjonalna może być obsługiwana tylko przez specjalistów wykazujących się odpowiednimi umiejętnościami, to samo jej użytkowanie jest znacznie mniej skomplikowane od pracy na nowoczesnej elektronice. Sprawia to, że wiele osób, które nie radzą sobie z nowinkami technologicznymi znacznie woli pracować na starych tokarkach. Mimo wszystko klasyczne tokarki są też znacznie tańsze od swoich innowacyjnych odpowiedników, co pozwala sporo zaoszczędzić właścicielowi zakładu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.