Skip to content Skip to footer

Transformacja cyfrowa – czy powinieneś się na nią zdecydować?

Następstwa rozwoju technologicznego możemy zauważyć praktycznie na każdym kroku. Wyjątkiem nie jest tu świat przedsiębiorców, którzy dzięki rozwiniętej elektronice mogą osiągać nieporównywalnie większy sukces niż kiedykolwiek. Jednak nie będziemy mogli cieszyć się zyskami zbyt długo, jeśli nie zdecydujemy się na transformację cyfrową naszej firmy.

Transformacja cyfrowa – wyjaśniamy pojęcie

W tym artykule omówimy zalety i wady transformacji cyfrowej, jednak zanim to zrobimy warto byłoby wyjaśnić co ten termin w ogóle oznacza. Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzili w firmie taki zabieg całkowicie uzależniają jej działanie od zasobów cyfrowych i w jak największym stopniu je automatyzują.

Jest to pójście o krok dalej niż zwykłe używanie dobrodziejstw elektronicznych do ułatwienia sobie pracy. Działalności gospodarcze, które przeszły transformację cyfrową nie byłyby w stanie poprawnie funkcjonować bez cyfrowych technologii. Mogłoby wydawać się to ryzykowne, jednak współczesne oprogramowania gwarantują bezpieczeństwo każdemu użytkownikowi, a sama Transformacja cyfrowa niesie za sobą całą masę korzyści.

Zalety uzależnienia firmy od technologii

Pierwsze co przychodzi nam na myśl rozważając zautomatyzowanie firmy to wygoda i łatwość wykonywanych obowiązków. Musimy jednak pamiętać, że rewolucja cyfrowa daje znacznie więcej możliwości. Dzięki niej możemy między innymi zbierać całe tony danych biznesowych w ułamku sekundy, jednocześnie analizując je ze znacznie większą precyzją niż do tej pory.

Warto też powiedzieć kilka słów o tym jak wspaniałym „pracownikiem” jest sztuczna inteligencja. Możemy jej kazać pracować nawet 24 godziny na dobę, a jej efektywność ani trochę nie zmaleje. Co więcej, często ma ona znacznie większe możliwości od ludzkich pracowników, a nowe technologie są nawet w stanie obsługiwać klientów i prowadzić kampanie marketingowe.

Nie zwlekaj z transformacją cyfrową

Wielu z nas pewnie ciągle będzie wahało się myśląc o uzależnieniu swojej firmy od cyfrowych technologii. Postawa ta jest jednak bardzo niebezpieczna, ponieważ potrzeby rynku są coraz bardziej wygórowane i spełnienie ich klasycznymi metodami funkcjonowania firm niedługo będzie niemożliwe.

Z kolei wiele konkurencyjnych firm z pewnością rozważa już transformację cyfrową swojej działalności, bądź nawet wprowadziła ten model biznesowy w życie. Sprawia to, że nawet gdy już zmienimy zasady funkcjonowania firmy w oparciu o cyfrowe technologie to będziemy daleko w tyle za naszymi rywalami biznesowymi. Za kilka lat klienci będą wybierać firmy z największymi możliwościami, czyli tymi możliwymi tylko po przeprowadzeniu transformacji cyfrowej.