Skip to content Skip to footer

Tworzywo wygrywa z drewnem

Nowoczesne sadownictwo i ogrodnictwo nie może się obyć bez odpowiednich pojemników do zbioru, przechowywania i transportu. Coraz częściej zamiast tradycyjnych skrzyń drewnianych, wybierane są nowoczesne konstrukcje z tworzyw sztucznych, zapewniające owocom doskonałe warunki.

Skrzynka skrzynce nierówna

Coraz więcej sadowników i ogrodników, nawet tych ekologicznych i bardzo tradycyjnych sięga po pojemniki z tworzyw sztucznych. Nic w tym dziwnego, ponieważ skrzynka plastikowa na owoce ma sporo zalet. Jednocześnie pozbawiona jest wad skrzynek drewnianych. Obrońcy drewnianych pojemników jako główny argument wysuwają naturalność produktu i łatwość jego utylizacji. Jednak szybko okazuje się, że takie skrzynki mają więcej wad niż zalet. Przede wszystkim wystarczają tylko na 2-3 sezony, a potem trzeba je wymieniać. Na drewnie świetnie rozwijają się różnego rodzaju grzyby i inne patogeny, a to szkodzi owocom. Skrzynki są też nierówne, a ich waga zmienia się w zależności od wilgotności, co utrudnia ocenę wagi owoców.

Zalety skrzynek plastikowych

Skrzynka plastikowa na owoce jest pozbawiona wad skrzynek drewnianych. Dobrej jakości pojemnik wytrzymuje co najmniej 10 sezonów. Bardzo łatwo je myć i dezynfekować, a materiał, z którego są wykonane, zdecydowanie nie sprzyja grzybom i pleśniom. Tworzywa te są oczywiście dopuszczone do kontaktu z produktami spożywczymi.Zwykle na skrzynki plastikowe na owoce producent daje gwarancję, że produkt jest wysokiej jakości, ma stałe rozmiary oraz wagę. Pojemniki plastikowe są wyjątkowo dobre do transportu, bowiem pozwalają na doskonałe wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Puste skrzynki są także łatwe w składowaniu.

Jak dobrać właściwe skrzynki sadownicze?

Obecnie skrzynki plastikowe na owoce producent oferuje w dużym wyborze. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie dobrać najlepsze skrzynki sadownicze do potrzeb danego sadownika. Dobry producent skrzynek dla sadowników dostarcza ciekawe rozwiązania, które dają możliwość zapewnienia owocom najlepszych warunków. Niskie skrzynki będą świetnym wyborem dla owoców jagodowym oraz delikatnych pestkowych typu wiśnia czy czereśnia. Z kolei duże kontenery przydadzą się do przechowywania i transportu jabłek na przetwórstwo. Gama pojemników jest duża i ciągle powstają nowe, interesujące propozycje, z których warto korzystać.